Sağlık

Sıcaklarda beslenmeye dikkat!

Sıcaklarda beslenmeye dikkat!

Yazı formda bir vücut ile geçirmek isteyenler fast-food tarzı beslenme alışkanlıklarına girmemeli.

Yazın kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde formda bir vücut isteyen insanların fast-food tarzı beslenme alışkanlıklarına girmesi konusunda uyarıda bulunan uzmanlar, diyetlere yönelenlere uyarılarda bulunuyor.

Kalıcı hasara neden olabilir
Medical Park Bursa Hastanesi beslenme ve diyet uzmanı Gülşah Esensoy, yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde formda bir vücuda sahip olmak için yanlış beslenme alışkanlıklarına karşı şu uyarılarda bulundu: "Hemen kilo vermek isteyen birey ya aç kalma yoluna gidiyor veya değişik basın yayın organlarında gördüğü enerjisi çok kısıtlı diyetleri uyguluyor. Sonuçta ise vücutta kas kayıpları meydana geliyor ve kas (yağsız doku kitlesi) kayıpları vücutta kalıcı hasarlara yol açıyor.

Uzmana danışın
Bu noktada, kilo vermek isteyen bireylerin birincil olarak hatırlaması gereken şeyin kilo vermenin 'yağ kitlesi kaybı' anlamına geldiğidir. Bu da ancak yeterli, dengeli ve kişiye özel bir beslenme planı ile sağlanabilir. Kişilerin diyetleri hazırlanırken yaş, o an bulunduğunuz boy, kilo, cinsiyetiniz ve laboratuar bulgularınız belirleyici etkenlerdir. Bu sebeple arzu edilen kilolara kavuşmak için mutlaka bir uzmana danışılmalı, destek alınmalıdır."
Yayın tarihi: 07.07.2007
652
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.