Sağlık

Sıcaklar ve Ruh Sağlığı

Sıcaklar ve Ruh Sağlığı

Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Alper Pişkin, sıcak havanın beden sağlığı kadar ruh sağlığını da olumsuz etkilediğini belirterek, gereksiz ve stresli tartışmalara girilmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Dr. Pişkin, yazılı açıklamasında, sıcak havalarda uykusuzluk, sinirlilik, cinsel isteksizlik gibi şikayetlerin artabileceğini, ruhsal problemi olan kişilerde ise depresyon ve mani nöbetlerini sıklaşabileceğini belirtti.

Kaygı, huzursuzluk ve gerginlik halinin de sıcak havalarda sıklıkla görülebilecek yakınmalar olduğunu ifade eden Dr. Pişkin, şunları kaydetti:
"Özellikle sıcakların etkisini en yoğun şekilde gösterdiği öğlen saatlerinde dalgınlığa bağlı trafik kazaları, sokak kavgaları ile şiddet eğilimleri de görülebilmektedir.

Bu nedenle, öğlen saatlerinde ve günün sıcak vakitlerinde sokağa çıkmamaya özen gösterilmelidir. Sık olarak bol miktarda sulu gıdalar alınmalı ve alkollü içeceklerden kaçınılmalıdır."

"Stresli tartışma ortamlarından uzak durun" uyarısında da bulunan Dr. Pişkin, kişilerin kendilerine haftada bir gün de olsa vakit ayırarak doğada ve ormanlık alanlarda yürüyüşe çıkmalarının faydalı olacağını bildirdi.
Yayın tarihi: 14.08.2001
811
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.