Sağlık

Sıcak kakao, kanserden koruyor

Sıcak kakao, kanserden koruyor

Bir fincan sıcak kakaodaki antioksidan miktarının, kırmızı şaraptaki antioksidan miktarından iki kat fazla olduğu belirlendi.

Journal of Agriculture and Food Chemistry dergisinin Aralık sayısında yayımlanan habere göre, ABD'deki Cornell Üniversitesi'nde görevli bilim adamı Chang Yong Lee ve ekibi, bir fincan sıcak suya karıştırılmış 2 tatlı kaşığı gerçek kakao tozunun, aynı miktar suyla hazırlanmış yeşil ve siyah çayla bir kadeh Merlot üzümünden yapılmış kırmızı şarabın içerdiği antioksidan miktarlarını karşılaştırdılar.

Karşılaştırma sonucunda, sıcak kakaonun, kırmızı şaraptan iki kat, yeşil çaydan 2-3 kat ve siyah çaydan 4-5 kat daha fazla antioksidan içerdiği ortaya çıktı.

Antioksidanlar, vücutta bulunan serbest radikalleri etkisiz hale getirerek, kanser ve kalp hastalıklarından koruyor. Lee, kakaonun antioksidan bakımından zengin olduğunun daha önce de bilindiğini, fakat ilk kez diğer içeceklerle ayrıntılı bir karşılaştırma yapıldığını söyledi.

Lee, soğuk kakaodaki antioksidan miktarının sıcak kakaodakinden daha az olduğunu belirtti.
Yayın tarihi: 12.11.2003
1050
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.