Sağlık

Selülitten Korunmak İçin Bol Bol Su İçin!

Selülitten Korunmak İçin Bol Bol Su İçin!

Pek çok kadının kabusu olan selüloitin oluşumunu önlemek için beslenme tarzına dikkat etmek gerektiği bildiriliyor. Uzmanlar selüloitten korunmak için öncelikle bol bol su içilmesini öneriyor.

Yanlış beslenme alışkanlıklarının selüloite neden olabildiğini vurgulayan ve selüloit oluşumuna neden olacak beslenme alışkanlıklarından vazgeçilmesini öneren uzmanlar,

"Selüloit oluştuktan sonra beslenme ile geri dönüşü mümkün değil, ama ilerlemesi durdurulabiliyor" açıklamasını yaptılar.

Ayrıca Türk kadınlarının özellikle doğumdan sonra neredeyse yüzde 90'ında selüloit görüldüğünü dile getiren uzmanlar, selüloitin oluşumunu engellemek için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladılar:

* Bol su tüketilmeli: Günde en az 2-3 litre kadar su içebilmek çok yararlı olur. Su dolaşımı hızlandırırken diğer yandan vücutta oluşan toksinlerin dışarı atımını sağlayabiliyor.

* Çay, kahve gibi kafeinli içecekler ile kolalı içiceklerden kaçınmak: Bu tür içecekler dolaşımı bozarak dokuların kan dolaşımıyla beslenmesine engel oluyor ve selüloitin oluşumunu hızlandırıyor.

* Yağlı, şekerli hamur işlerinden kaçınmak: Bu tür gıdaların fazla tüketilmesi yağ alımını artırıp şişmanlığa neden oluyor. Bu nedenle bunları diyetten uzaklaştırmak gerekiyor

* Diyette posalı yiyecekler artırılmalıdır. Bunun için bol miktarda sebze ve meyve yenmeli, kepek ve kepekli gıdalara ağırlık verilmelidir. Posalı besinleri artırmak için gerekirse soymadan yenilebilen besinler kabuğuyla yenmeli, diyette baklagiller gibi posalı besinlere ağırlık verilmelidir.

* Egzersiz yapılmalı. Özellikle tempolu ve hızlı yürüyüş çok önemli. Bu tarz egzersiz üst ve alt bacaktaki kan dolaşımını hızlandırıyor.

* Kilo almaktan kaçının: Kilonun artmasıyla birlikte dokularda yağlar birikiyor. Selüloite bu yağlar neden oluyor.

* Şişmanlık selülete davetiye çıkardığı için öncelikle kiloyu korumak gerekiyor.

* Fazla tuz tüketmemeye özen gösterin.
Yayın tarihi: 30.07.2001
752
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.