Sağlık

Seks gülünün dikeni: Klamidyoz

Seks gülünün dikeni: Klamidyoz

Cinsel yaşamınızı tehdit edebilecek hastalıkların AİDS, frengi ve belsoğukluğuyla sınırlı olduğunu sanıyorsanız yanılıyounuz.

Bunlardan çok daha sık karşılaşılan, cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar arasında en sık görüleni olarak tanımlanan bir başka tehlike daha var: Klamidyoz. Yapılan araştırmalara göre hastalığın en yaygın olduğu bölgeler Güney ve Güneydoğu Asya ülkeleri...

Farkında değiller

Klamidya adı verilen bakterinin neden olduğu klamidyoz, sağlıklı bünyenin bu mikropla temasından sonra 1-3 hafta içinde belirtilerini gösteriyor. Fakat klamidyozun pek çok kişide hiç belirti göstermediğini, o kişilerin taşıyıcı konumunda olduğunu, hastaymış gibi görünmemekle birlikte mikrobu başkalarına bulaştırdığını da belirtmek gerek, tıpkı AİDS'te olduğu gibi...

Belirtilere dikkat

Klamidyozun belirtileri belsoğukluğu belirtilerine çok benzediği için genellikle bu hastalıkla karıştırılıyor. Ancak bel soğukluğu tedavisine rağmen belirtiler devam ederse klamidyoz düşünülüyor. Hastalığa neden olan klamidya adlı bakteri insan vücudunda gözkapağının içini, idrar yolunu, dölyatağını ve dölyatağı borularındaki mukoza adı verilen dış tabakayı hedef alıyor. Ayrıca rektum ve boğaz mukozasına da yerleşebiliyor.

Erkeklerde klamidyoz belirtileri

• İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi

• Penisten gelen (genellikle sabahları) bir damla şeffaf akıntı

• İdrar yolunun penise açıldığı yerde kızarma ve şişme

Kadınlarda klamidyoz belirtileri

• İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi

• Vajinal akıntı

• Karnın alt kısmında ağrı

• Ağrılı cinsel ilişki

• Cinsel ilişkide ya da iki adet arası dönemde kanama

Tedavi edilmezse...

Kesin tanısı ancak doktor tarafından laboratuvar testleriyle konabilen bu tehlikeli hastalığın belirtilerinin ciddiye alınmaması durumunda çok. daha ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabiliyor. Kadınlarda yumurtanın geçtiği kanallar iltihaplanıyor ve kısırlığa yol açıyor. Hastalık, dış gebelik ve bunun neden olduğu ölüme kadar ilerleyebiliyor. Aynı şekilde erkeklerde de spermin geçtiği yollarda iltihap ve dolayısıyla tıkanıklık yaparak yine kısırlığa neden olabiliyor.

Nasıl korunabilirsiniz?

Bu hastalıkla ilgili bir başka önemli nokta daha var: Klamidyoz doğum sırasında anneden bebeğine bulaşabiliyor ve bebekte göz iltihabına ve zatürreye neden olabiliyor. Dolayısıyla çok dikkatli olmak gerek... İlk etapta yapılabilecekler cinsel ilişki sırasında mutlaka prezervatif kullanmak (başka bir doğum kontrol yöntemi kullanılsa bile), olabildiğince az sayıda insanla cinsel ilişkiye girmek, taşıyıcı konumundakilerin hiçbir belirti göstermediklerini ama yine de hastalığı bulaştırdıklarım sık sık hatırlamak ve hamilelik döneminde düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak... Klamidyoz tedavisinin temel prensibi cinsel eşlerin birlikte tedavi edilmesidir. Dolayısıyla eğer kendinizde ya da partnerinizde bu hastalıkla ilgili herhangi bir belirti fark ederseniz doktora mutlaka birlikte gidin.
Yayın tarihi: 08.06.2003
1244
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.