Sağlık

Şeker bağımlılığından kurtulmak mı istiyorsun?

Şeker bağımlılığından kurtulmak mı istiyorsun?

Hamur işi, karamelli frappuccino ya da ketçap... Şu anda bile tatlı krizin tutmuş olabilir. Kendini kötü hissetme. Yalnız değilsin!

Şeker bağımlılığından kurtulmak mı istiyorsun?
Neredeyse her insan bunu yaşıyor. Araştırmalara göre günün çeyreğe yakın kalorisini bu da 325 kalori gibi bir oran oluyor, şekerden yani hamur işleri, tatlı, gazlı içecek ve meyve sularından alıyoruz.

Son on yıllık dönemde bel çevremizde korkutucu bir artış gözlemlenmiş. Şekerin bunda etkisi büyük. 1967 yılında ilk kez şekerden mısır şurubu yani fruktoz elde edilmiş. Fruktoz ve glikozun karışımı olan HFCS (High Fructose Corn Syrup) berrak yapışkan sıvı akçaağaç şurubuyla birleştirilmiş ve doğal şekerden daha ucuz şeker kamışından türetilen bu ürün imal edilmeye başlanmış. (Şekerden 1,6 oranında daha tatlı)

İmalatçılar çeşit çeşit lezzet arttırıcıları ürünlerinde kullanıyor. Hazır yiyeceklerin çoğunda gerçek şeker yerine türevleri bulunuyor. Susam tohumu Mc Donald's hamburger ekmeklerinde, çorbaların içine konulan tuzlu krakerlerde kullanılıyor. Şeker kavanozunu kırıp, tek bir parça tatlının bile kalçalarına ulaşmasına izin vermesen de, diyetindeki gizli şeker kaynakları yine de şeker almana sebep oluyor.
BİÇİMSİZ BİR VÜCUT MU?
En çok sevdiğin fıstık ezmesinin içinde şeker olduğunu bilmiyor muydun? İçine şeker koyulmadığında fıstık ezmesi o muhteşem tada maalesef sahip olmuyor. Sadece fıstık ezmesine değil, bağımlılık yapan her türlü tatlıya direnmenin ne kadar zor olduğunu düşün. Kruvasan, bir avuç dolusu M&Ms, happy hour saatlerinde kokteyllerin içinde ve bardağın kenarlarına sürülmüş şekerler... Geriye dönüp baktığında tüm bunların sonucunda sen bir şeker bağımlısı oluyorsun.

Sabah kahvaltısında tatlı kahve içtiğinde şeker bağımlısı haline geldiğini bilmelisin.
Sürekli şeker yediğinde pankreasın fazla mesai yapıyor. Yüksek miktarda insulin pompalandığı için vücudun şekere daha az duyarlı hale geliyor ve daha fazla şeker yeme ihtiyacı hissediyorsun. Vücudun direnmek için çok fazla çalışıyor. İyi hissetmek için (aynı uyuşturucu da olduğu gibi) vücudun daha fazla şeker istiyor.

Yayın tarihi: 25.08.2010
6209
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.