Sağlık

Sedef hastalığında puva tedavisi

Sedef hastalığında puva tedavisi

Teknolojinin hızla gelişmesi elbette ki tıp literatürüne de yeni tanı tedavi seçenekleri ekliyor,

İlk defa 1948 yılında kullanılmaya başlayan PUVA Tedavisi hakkında Memorial Hastanesi Dermatoloji bölümünden Dr. Ayfer Bankaoğlu bize bu tedavi hakkında bilgi verdi.

Puva tedavisi ağızdan psoralen yani çok sayıda bitkide mevcut olan deriyi ve gözü güneş ışığına daha hassas hale getiren ilaçlar tablet şeklinde alınarak UVA(suni güneş ışığı) ile birlikte uygulanan bir tedavidir. Genellikle sedef, atopik ekzema, vitiligo ve benzeri pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Psoralenler sayesinde deri ışığa daha duyarlı hale getirilerek renklenmeyi sağlar ve savunma sisteminin işleyişinin düzenlenmesini kontrol eder.

Puva tedavisi özellikle sedef hastalığının kronik ve büyük plaklı tiplerin de en iyi tedavi seçeneğidir.

Dar-bant UVB tedavisi ile 311 nm dalga boyunda suni güneş ışığı da son yıllarda sedef hastalığı, atopik ekzema gibi deri hastalıklarının tedavisinde güvenli ve etkili bir biçimde kullanılmaya başlanmıştır.
Bu tedavi ağızdan bir ilaç gerekmemesi, gebelik, emzirme, karaciğer ve böbrek hastalarının da kullanabilmesi, ucuz olması çocuklara da güvenli olması, tedavi sonrası göz korumasının gerekli olmaması, deri kanseri riskinin çok az olması ve hastaneye yatış gerektirmemesi sebebiyle giderek hekimler tarafından tercih edilir olmuştur.

Bilgi ve Randevu İçin: (0212) 210 66 66 / 1544-1545
Memorial Hastanesi
Dermatoloji Polikliniği
www.memorial.com.tr

MEMORIAL HASTANESİ
Piyale Paşa Bulvarı 80270
Okmeydanı / İstanbul
Memorial Hastanesi Krokisi İçin
http://www.memorial.com.tr/tr/resim/kroki_hastane.gif

MEMORIAL SUADİYE POLİKLİNİĞİ
Bağdat Cd.No:420 Kat:1/1 34740 Suadiye/İstanbul
Memorial Suadiye Polikliniği Krokisi İçin
http://www.memorial.com.tr/tr/resim/kroki_suadiye.gif

Genel Bilgi İçin: info@memorial.com.tr
Fiyat Bilgileri İçin: price@memorial.com.tr
Yayın tarihi: 09.06.2005
1000
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.