Sağlık

Sebzeyi sevdirmenin kolay yolu

Sebzeyi sevdirmenin kolay yolu

Anne adayları brokoli ve brüksel lahanası yiyerek çocuklarına daha doğmadan sebze sevgisini aşılayabilir.

Anne adayları brokoli ve brüksel lahanası yiyerek çocuklarına daha doğmadan sebze sevgisini aşılayabilir. Araştırmacıların yeni bulguları, birçok genç ailenin yemek masasının kaçınılmaz sahnesi olan, çocuğa yemek beğendirme mücadelesini ortadan kaldırabilir.

Annenin yediği önemli
Philedelphia'daki Monell Kimyasal Duyular Merkezi'nden Julie Mennella "Annenin aldığı besinlerin kokuları amniyotik sıvılar ve anne sütüyle çocuğa da geçiyor. Bir bebek, bir yemeğin tadını sevmeyi ilk önce, annesinin sık sık yediği yiyeceklerle öğreniyor" diye konuşuyor.

Aynı teknik pek çok sebze çeşidi için uygulanabiliyor. Deneyde havuçla beslenen hamilelerin çocuklarının havucu daha kolay yediği, taze şeftali yedirilen anne adaylarının çocuklarının, yemeklerinin içine şeftali koyulduğunda tepki göstermedikleri görüldü. Bir başka deney de bebeklerini emzirmekte olan yeni doğum yapmış anneler üzerinde yapıldı. Taze fasulye yedirilen annelerin emzirdiği bebekler, önceden sebzeyi reddederken, deneyden sonra bu tadı kabul etmeye başladı.

Tepkili doğuyorlar
Bebeklerin acı tatlara karşı tepkili doğdukları biliniyor. Acı tat genellikle sebzelerin geliştirdikleri alkaloitlerden (morfin benzeri madde) kaynaklanıyor. İnsanın bu tatlara zaman içinde geliştirdiği içgüdüsel tepkiler, bebeklerin bu yiyecekleri baştan reddetmesinin nedeni. Bebeklerinin yeşil sebze yemesini isteyen anneler için en iyi yöntem, kendilerinin de bu tür gıdalardan bol bol yemeleri.
Yayın tarihi: 23.01.2008
757
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.