Sağlık

Sebzeler C vitamini deposu

Sebzeler C vitamini deposu

Kanserden koruyucu ve yaşlanmayı yavaşlatıcı özelliği ile bilinen domates, soğuk havalarda C vitamini ihtiyacını karşılamak için tüketilmesi gereken sebzelerin başında geliyor.

Yüksek kan basıncını düşüren ve vücudun su tutmasını önleyen domatesin kalp hastalıklarına ve prostat kanserine karşı tüketilmesi gerekiyor.

Bol miktarda C vitamini içeren enginar ise gribe karşı koruyucu etkisinin yanı sıra damar sertliği ve kalp hastalıklarını önlemesi özellikleri ile tüketilmesi gereken sebzelerin başında geliyor.

Portakaldan daha fazla C vitamini içeren ve vücudun hastalıklara karşı direncini artıran kırmızı biber, kolera ve gut hastalıklarına iyi gelirken, kanser riskini azaltıyor, vücuttaki aşırı yağ ve kolesterol birikimini önlüyor.

Soğuk algınlığına karşı fazlaca tüketilmesi önerilen lahananın da C vitamini deposu olduğunu belirten uzmanlar, kanserden koruyucu etkisiyle bilinen lahananın ayrıca vücuttaki zehirli maddelerin atılmasını sağladığını, kandaki şeker miktarını düşürdüğünü söylüyor.

Genelde salatalara süs olarak eklenen maydanoz da önemli oranda C vitamini içeriyor. Maydanoz sindirimi kolaylaştırıyor, böbrek taşlarını düşürüyor, anne sütünü artırıyor.
Yayın tarihi: 09.03.2006
786
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.