Sağlık

Sebze ye, egzersiz yap!

Sebze ye, egzersiz yap!

Şişmanlık tüm dünyada hızla yayılıyor ve "çağın hastalığı" olarak adlandırılıyor. Ne yapıp etmeli sebze yemeli.

Sağlıklı yaşamın formülü: Her öğün taze meyve ve sebze tüketmek. Karbonhidratlardan uzak durmak. Fast food yemeyi, kola içmeyi unutmak. Ve bol bol egzersiz yapmak

Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, uzun yaşamanın formülünün "egzersiz" olduğunu bildirdi.

Tüm dünyada hızla yayılıyor
Şişmanlığın tüm dünyada hızla yayıldığını ve "çağın hastalığı" olarak adlandırıldığını dile getiren Hotamışlıgil, şişmanlıkla beraber gelen şeker, kalp hastalıkları, astım, karaciğer ve kemik hastalıklarının oranının da arttığını vurguladı. Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine bakıldığında, dünyanın bir numaralı sağlık sorununun şişmanlık ve beraberinde gelen hastalıklar olduğunu, Türkiye'nin ise şişmanlık ve buna bağlı hastalıklarda istatiksel olarak arada kaldığını kaydeden Hotamışlıgil, şöyle konuştu:

Diyabet yaşı düştü
"Şişmanlık oranı Türkiye'de 10 yıl önce yüzde 10'lardaydı, şimdi ise yüzde 25'lerde. 5-10 yıl içinde problemler görülmeye başlayacak. Türkiye yüksek risk grubunda. Türkiye'de şişmanlık ve buna bağlı olarak erken dönemde diyabet, kalp hastalığı ve solunum sistemi gibi hastalıklar hızla artıyor ve ağır seyrediyor.

Özellikle kalp hastalıkları bizim ülkemizde ve Türkiye'den doğuya doğru gidildiğinde çok ağır seyrediyor. Çok şişman olmak gerekmiyor. Azıcık bir kilo toplandığı zaman, özellikle vücut içi yağlarındaki artışlar hemen hastalığı tetikleyebiliyor. Genetik yatkınlık var bu kuşakta."

Yayın tarihi: 19.01.2008
1762
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.