Sağlık

Sakız Deyip Geçmeyin

Sakız Deyip Geçmeyin

Bir zamanlar şüpheyle bakılan sakız piyasası çıkan yeni çeşitlerle artık sadece ağız ve diş değil genel sağlığımız için çeşitli faydalar sağlıyor. Uzmanlar da, öğünlerin arkasından 20 dakika sakız çiğnemenin faydalı olacağı görüşünde.

Tarihte sakız ve sağlık

· İlk sakızı Yunanlılar ve Türkler ağaç reçinesinden elde ettiler ve dişlerini temizleme ve nefeslerini tazelemek amacıyla çiğnediler.

· 1000 yıl önce Orta Amerika'da yerleşik durumda olan Maya'lar Sapodilla ağacından elde edilen reçine benzeri maddeyi yine aynı amaçla kullandılar.

· 1848 yılında A.B.D.'li John Curtis dünyada ilk sakız üretimini gerçekleştirdi. Bu sakızlarda ana madde olarak parafin kullanılıyordu. Bu kullanım sakızın sağlık amacıyla kullanımından çok, ticari kaygılarla üretildiğini gösteriyor.

· 1869 yılında William Finley, Ohio'da, dünyada ilk kez ürettiği sakıza patent aldı.

· 1871'de New York'lu Thomas Adams seri üretim yapan ilk sakız makinasını üretti.

· 1888'de Adams'ın sakızları sokaklarda para atınca çalışan küçük makinelerde satılmaya başlandı.

· 1950'lerde diş sağlığını koruyan şekersiz sakızların üretimine geçildi. Yani tarihteki ilk kullanımında olduğu gibi sağlık amacıyla tüketimi ön plana çıktı.

Bu faydalarını biliyor musunuz?

· Ağız ve dişlerde bakteri üremesini engelliyor, ağız sağlığını koruyor.

· Sindirimi kolaylaştırır.

· Ağıza ve nefese ferahlık verir.

· Tokluk hissi vererek, abur cubur tüketimini engeller.

· Hamilelerde mide asit salgısı, bebeğin yaptığı baskıyla yemek borusuna kaçar. Çiklet çiğnemek mide asidini bastırarak hamilelikte görülen mide yanmalarını kaldırır.

· Sigara alışkanlığından kurtulmak isteyenlere, sigaranın oluşturduğu boşluğu doldurarak yardımcı olur.


Yayın tarihi: 15.08.2002
1708
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.