Sağlık

Sağlıksız zayıflamaya hayır!

Sağlıksız zayıflamaya hayır!

Zayıflamak için kısa sürede hızlı kilo kaybı sağlayan "sağlıksız zayıflama" diyetlerinden kaçınmak gerekiyor.

zayıflamak

Şişmanlığın harcanandan fazla enerji alımına bağlı olarak oluşan bir sağlık sorunu olduğu ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi: "Şişmanlığın oluşumunda aşırı yeme, fiziksel aktivite azlığı, psikolojik bozukluklar, metabolik veya hormonal bozukluklar önemli rol oynar. Günümüzde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de şişmanlık görülme sıklığı giderek artmakta, bireyler şişmanlıktan kurtulmak için çeşitli zayıflama diyetlerine yönelmektedir. Vücut ağırlığının denetlenmesinde bir başka deyişle şişmanlığın kontrol altına alınmasında temel ilke, vücuda alınan enerjiyle günlük hayatta harcanan enerjinin dengede tutulmasıdır. Zayıflama diyetlerinde temel ilke ise, besinlerle sınırlı enerji alınmasıyla birlikte vücudun ihtiyacı olan besin öğesi gereksinimlerinin karşılanmasıdır. Sağlıklı zayıflama diyetleri, bu ilkeyi göz önünde bulunduran diyetlerdir ve doktor kontrolü ve diyetisyen gözetimi altında uygulanmalıdır. Sağlıksız zayıflama diyetleri ise, sadece vücudun düşük enerji almasını sağlamakta; ancak vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineraller ve benzeri besin öğelerini yeterli ve dengeli bir şekilde karşılayamamakta ve bu nedenle kısa ve uzun dönemde bireyde çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, safra ve böbrek taşı, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizliği, kuru cilt, saç dökülmesine neden olmaktadır. Sağlıklı zayıflamak için kısa sürede hızlı kilo kaybı sağlayan, çok düşük enerjili şok diyetler ve tek tip besine dayalı diyetlerden kaçınılmalı, doktor veya diyetisyen tarafından bireye özgü olarak hazırlanan ve haftada 0.5-1 kilogram ağırlık kaybına yol açan, yavaş ve uzun sürede zayıflamayı hedefleyen diyetler tercih edilmelidir.

 

Adım adım sağlıklı zayıflama tüyoları!

Yayın tarihi: 21.03.2012
2724
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.