Sağlık

Sağlıklı yaşama takıntınız mı var? Ortoreksik olabilirsiniz.

Sağlıklı yaşama takıntınız mı var? Ortoreksik olabilirsiniz.

30 yaş üstü, iyi eğitimli, orta sınıfa mensup kişilerin yeni beslenme bozukluğu çıktı! Ortoreksik olarak tanımlanan bu kişiler, yediği her şeyin sağlıklı ve yararlı olup olmadığını takıntı haline getiriyor.

Sağlıklı yaşama takıntınız mı var? Ortoreksik olabilirsiniz.
Sağlıklı beslenme nasıl olur da bir hastalık haline gelir? İnanması zor ama bilim insanları uyarıyor; sağlıklı beslenme konusundaki takıntı, sağlığınızı bozabilir. Zira öğünlerinin sağlıklı ve yararlı olup olmaması konusuna kafayı fazlasıyla takanlar zihinsel ve fiziksel durumlarını riske atıyor.

Uzmanlar 'ortoreksiya nervosa' olarak bilinen bu beslenme durumunda belirgin bir artış olduğuna dikkat çekiyor.

Hastalıktan muzdarip olanlar genelde 30 yaş üstü, iyi eğitimli, orta sınıfa mensup kişiler. Anoreksiya hastaları yediklerinin miktarını kısıtlarken, ortoreksiya hastaları kaliteye odaklanıyor.

Henüz tüm dünya psikiyatristlerinin ortaklaşa bir şekilde oluşturdukları geçerli tanısal sınıflandırmalarına girmemiş olsa da günümüz dünyasında sık olarak bu durumdaki kişilerle karşılaşmaktayız. Rahatsızlık ismini, Eski Yunanca'da saf, doğru ve gerçek anlamındaki "ortho" sözcüğü ile besinlerini kısıtlama ile karakterize bir yeme bozukluğu olan "anoreksiya nervoza" adlı rahatsızlığın bileşiminden almaktadır.

Yayın tarihi: 22.10.2009
2980
YORUMLAR

Sağlıklı beslenmek istiyorum ben hastayım doktor diyerek doktora gitmemiz isteniyor yani :-) Ama tabii ki kar amacı güden tıp sürekli hastalık yaratmak zorunda yoksa 5 yıldızlı otel formatında yapılan hastaneler nasıl dönecek??? Bu arada insan sağlığını hiç düşünmeden sadece raf ömrü uzasın diye konulan kimyasal maddeli ürünleri satamazlarsa nasıl karlarını 1000 e katlayıp tekelleşirler. Avrupanın üzerinde olması gerekenden 1500 kat daha fazla böcek ilacı bulunduğu için avrupanın almadığı armutlarımızı yerken düşünmemel

bahar 22.10.2009 11:22:12
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.