Sağlık

Sağlıklı olmak için...

Sağlıklı olmak için...

Sağlığınıza, alarmı durduğunda sinyal veren bir ofis e-maili muamelesi mi yapıyorsunuz? <br/>Onunla her gün ilgilenmeyi deneyin. Çözüm daha fazla özen göstermek.

Soğuk cephesi

Yine aynı hüzünlü hikâye:
Sonbaharda grip aşısı yaptırdınız, her sabah multivitamin yüklemesi yaptınız, ama yine her yıl olduğu gibi hastalandınız. Hâlâ tedavisi yok, ama hastalığı kapmamak için bir şeyler yapabilirsiniz.

Ellerinizi yıkayın: Birçoğumuz virüslerin bulunduğu yüzeylere elimizi sürüyoruz. Sonra mikropları gözümüze ve ağzımıza taşıyoruz. Antibakteriyel bir sabuna hatta sıcak suya bile ihtiyaç duymadan ellerinizi yalnızca on beş saniye suyun altında tutmanız yeterli. Ayrıca mümkün olduğunca elinizi yüzünüze sürmemeye çalışın.

Fitness-aerobik: Bol bol terleyebileceğiniz bir aerobik kursu ya da fitness çok faydalı olacaktır. İsterseniz günde yarım saat yürümek de aynı görevi görecektir. Terleme, vücutta virüslerin yokedilmesini sağlayan doğal öldürücü hücrelerin hareketini arttırır.

Sıvı ihtiyacı: Gün boyunca yanınızda koca bir şişe su bulundurun ve gün bitmeden onu bitirin. Boğazınızdaki mukozanın nemlenmesi mikropların tutulmasına ve kolayca mideye yollanıp vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Motive olun

Egzersiz yapın. Evet, yapmak zorundasınız. Tabii ki kolay değil, ama ne olursa olsun karşılığını alacaksınız. Kendinizi kandıracak yollar bulmalısınız.

Kendinizi yansıtın. Aynanıza bir takvim yapıştırın ve egzersiz yaptığınız günleri işaretleyin. Kendinizle yüzleşmek, aksatmanıza mani olacaktır.

İki kişi olun. Size eşlik edecek bir partner bulmanız, hem dersleri aksatmamanızı, hem de bazı spor salonlarında yapılan iki kişilik indirimlerden yararlanmanızı sağlayacaktır.
Bir baskül satın alın. Evinizde her sabah üzerine çıkabileceğiniz bir baskülün varlığı sizi fazla kilolarınızdan kurtulmaya teşvik edecektir.

Vücut dili

Nabzınız:
Sağlıklı bir insanın kalbi dakikada 60 ile 100 arasında atar. Sizde saatinizi yanınıza alıp, iki parmağınızı bileğinize bastırmak koşuluyla nabzınızı ölçebilirsiniz.
Kan basıncınız: Tansiyonunuzun ortalama 12/8 olması sağlıklı olduğunuz anlamına gelir.

En iyi stres atıcılar

Kimse sizi kaygı duymaktan alıkoyamaz, ama isterseniz siz bu duygunuzu bastırabilirsiniz.
Rahatlayın: Omuzlarınızı otuz saniye aşağıya bastırıp daha sonra da yukarıya çekmeniz kaslarınızı rahatlatacaktır. Derin nefes alın ve bırakın.

Yeşil rahatlatır: Kendinizi yeşillikler içinde bir tatilde hayal edin. Dağ yürüşü ya da bir göl sefası size iyi gelecektir. İşinize on dakika ara verin ve gözlerinizi kapatıp düşleyin.
Yayın tarihi: 08.01.2004
775
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.