Sağlık

Sağlıklı kilo vermenin alfabesi

Sağlıklı kilo vermenin alfabesi

Herkes diyet yapmak ile ilgili bilgilerini oturup yazsa kitap olur. Ama biz işin temeline, alfabeye dönüyoruz... İşte sağlıklı kilo vermenin abc'si!

Güncellenme tarihi:
A - ALKOL
Kafayı çekerseniz kaybedersiniz. Kilo vermeye çabalarken, günde bir kadehi aşmamak kaydıyla alkollü içecek, sosyal hayatınız için o kadar da önemliyse tüketebilirsiniz. Alkol vücuttaki leptin hormonunu arttırır. Bu hormon da direkt olarak tatlı yeme isteğini coşturur. Bir kadeh Sauvignon beyaz şarap içersen olabilecek en az kalorili içeceklerden birini tüketmiş olursun (Bir kadehi 119 kalori). Yapmanız gereken geceyi bir kadehle geçirme kararlılığını göstermek. Evet, yapabilirsin!

B - BADEM
Bir dilim çikolatalı pasta mı yoksa bir avuç badem mi? Cevabınızı şimdiden duyar gibiyiz. Ama pastadaki yağların size hiçbir faydası olmazken bademdeki doymamış yağlar tokluk hissi veriyor. Üstelik bademle hem kalp sağlığınızı hem de belinizin inceliğini korumuş olursunuz. Tercih size kalmış tabii...

Beyaz leblebi zayıflatıyor

C - CEVİZ
Daha neşeli olmak ve açlık hissini bastırmak için cevizi sık sık tüketmelisiniz. Beslenme uzmanları da en yararlı kuruyemiş olarak cevizi gösteriyor zaten. Cevizde bulunan yağın yüzde besi son derece faydalı olan Omega-3 yağ asidinden oluşuyor. Bu kadar yararlı bir besin dururken patates cipsine elinizi uzatacağınızı düşünmüyoruz.

Ç - ÇAY
Yağ parçalayıcı yeşil cay, aynı zamanda hastalıkla savaşan kalesini içinde barındırıyor. 240 Japon erkek ve kadın üzerinde yapılan bir araştırmada, 340 ml'inde 583 miligram katesin içeren yeşil cay içenler, 96 miligram katesin keren normal cay içenlere oranla daha fazla kilo verdi. Programınızdan en iyi sonucu almak için çantanızı veya ofısinizdeki çekmeceyi yeşil çayla doldurmanızda fayda var. Üstelik normal çayda çok fazla tercih etmiyor olsanız da yeşil çayınızı ne kadar demli içerseniz, katesin bakımından da zenginliğini arttırmış olursunuz.

Yayın tarihi: 01.11.2008
7283
YORUMLAR

teşekkürler, faydalı şeyler yazmışsınız

ayda 01.11.2008 18:14:04
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.