Sağlık

Sağlıklı Kalmak için Gülün :)

Sağlıklı Kalmak için Gülün :)

50 yıl önce yetişkinler günde tam 18 dakika gülüyordu. Herhalde o dönemlerde gülünecek olaylar daha fazlaydı! Bilim adamları gülmenin gittikçe azalmasını depresyona bağlıyorlar. Eskiye oranla günümüzde depresyon 3 kat daha fazla görülüyor.

Amerika ve Avrupa'da insanları gülmeye teşvik etmek için 30'a yakın gülme kulübü var. Burayı ziyaret eden insanlar iki saat boyunca gülme egzersizleri yapıyor.

Uluslararası Bir Dil!
Tüm insanların anladığı, uluslararası tek dil gülmekdir. Gülmek, insanlara "Sana kötü bir şey yapmayacağım", "Sevimli ve zararsız biriyim", "Seninle arkadaş olmak istiyorum" sinyalini veriyor. Gülmek, insanlar arasındaki ilişkiyi güçlendiriyor. Arkadaş grubunuzla birlikte olduğunuzda normalden 30 kat daha fazla güldüğünüzü biliyor muydunuz? Bunun nedeni gülmenin sizi rahatlatması ve kendinizi arkadaşlarınızın arasında yakın, huzurlu hissetmeniz. Onlar da sizinle birlikte güldüğünden, negatif sinyaller algılamıyorsunuz.

Gülerken vücudunuzda neler oluyor?
Terlediğimizde vücudumuzdan zararlı maddeleri dışanya atıyoruz, ağladığımızdaysa gözlerimizden yaşlar akıyor. Peki ya gülerken vücudumuzda ne gibi değişimler oluyor? Gülerken vücudumuz baştan ayağa etkileniyor. Burun kırışıyor ve burun delikleri genişliyor. Baş hafifçe arkaya doğru atılıyor ve gözler kapanıyor. Göz kasları gerilip, beyindeki pozitif düşünceleri serbest bırakıyor. Gülme eylemi, 15 yüz kasını harekete geçiriyor. Ağız genişliyor, çünkü nefes alışverişlerimiz sıklaşıyor. Bu sırada stres hormonlarının üretimi azalırken, mutluluk hormonu olan endorfinin salgılanması artıyor.

İnsanlar Neden Gülüyor?
İnsanlar gıdıklandıklarında ya da başkalarım gülerken gördüklerinde gülüyorlar. En çok da zıtlıklar insanı güldürüyor. Yani normalin dışında ya da beklemedik bir şeyle karşılaşıldığında insanlar gülme isteklerim zaptedemeyip kahkaha atıyorlar. Örneğin opera sanatçısını gösteri sırasında hıçkırık tutması, patronunuzun muz kabuğuna basıp düşmesi sizi gözlerinizden yaş gelene kadar güldürebilir. Bu örnekler gerçekten de komik. Ancak nasıl tepki vereceğiniz sizin vicdanınıza bağlı,
Gülmek, kurtuluşun ve rahatlamanın bir ifadesi. Gülerken kendi kontrolümüzü kaybediyoruz. Tıpkı yeni doğan bir bebek gibi kendimizi vücudun bilgeliğine teslim ediyoruz. Böylece vücudumuzdan adeta canlılık ve neşe fışkırıyor.
Yayın tarihi: 26.04.2001
1444
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.