Sağlık

Sağlıklı bir hayat için egzersiz!

Sağlıklı bir hayat için egzersiz!

Hava kirliliği, aşırı stres, gürültü, kalabalık, düzensiz beslenme; tüm bunlar şehir insanının hayatını olumsuz etkileyen faktörlerden sadece birkaçı.

İlle de bir fitness salonuna üye olmamız gerekmiyor! Dans kursuna katılmak, kısa mesafeli yerlere araba ile değil yürüyerek gitmek, asansör değil merdiven kullanmak ya da bahçe ile uğraşmak; tüm bunlar da vücudumuz için birer egzersiz.

Spor merkezinde, açık havada ya da evde; yer hiç farketmez! Yeter ki vücudumuzun hareket edip, enerji toplamasına imkan verelim. Vücudumuzu hareket ettirmenin en etkin yollarından biri de koşmaktır. Koşu hem kişinin kondisyonunu arttırıp hem de günlük egzersiz ihtiyacını karşılar. Fakat koşmaya başlamadan önce esneme hareketlerini ihmal etmememiz gerekiyor.

Düzenli bir egzersiz alışkanlığının sonucunda sağlık adına neler mi kazanacağız?

Egzersiz, her şeyden önce kendimizi iyi hissetmemize yardimci olur. Daha enerjik olmamızın yanı sıra daha iyi uyur ve hayata daha pozitif bakarak her anın keyfini çikararırız.

Egzersiz, kolesterolü düşürür, kan şekerini dengeler ve saglikli bir kiloda kalmamızı sağlar.

Egzersiz yapan insanların kalbi daha yavaş atar, bu nedenle de daha az yorulur.

Diyetle birlikte yapılan egzersiz, tansiyonu düşürür.

Egzersiz, vücutta kas oluşumuna neden olur dolayısı ile vücuttaki yağ oranının azalmasını sağlar. Böylece kolesterol de düşmüş olur.

Sürekli yapılan egzersiz, şişmanlığa neden olan leptin hormonunun azalmasına yarar.

Egzersiz, damarlara elastikiyet kazandırır. Böylece daha rahat kan dolaşımı olurken, damar tıkanıklığına yakalanma riski düşer.

Stresi azaltır. 15 dakikalık bir yürüyüş, kendimizi iyi hissetmek anlamında bize çikolata ya da şekerden daha faydalıdır.

Devamlı egzersiz yapan kişiler daha dinamik ve işte daha üretken olur. Egzersiz yapmayan kişilere, öğleden sonraları uyku bastırırken, egzersiz yapanlar bu problemle karşılaşmazlar.

Kalp krizi geçirme riski de egzersizle azalır. Haftada 2 kere egzersiz yapan kişilerin kalp krizi geçirme riskleri, %70 oranında düşer.

Egzersiz sayesinde daha uzun süre yaşayabilirsiniz. Ne kadar egzersiz o kadar ek yaşam...

Hayatınız boyunca egzersiz yaparsanız, yaşlılığınızı dinamik ve enerjik geçirirsiniz.

Aktivitelere göre 10 dakikada kalori yakma miktarları

Vücut geliştirme: 45 kalori
Dans: 65 kalori
Yüksek tempolu aerobik: 65 kalori
Düşük tempolu aerobik: 55 kalori
Tırmanış: 80 kalori
Yüzme: 100 kalori
Tenis: 70 kalori
Buz pateni: 50 kalori
Kayak: 65 kalori
Yürüyüş (yavaş): 40 kalori
Yürüyüş (hızlı): 60 kalori
Bisiklete binmek (saatte 10 km hızla): 65 kalori
Koşmak (saatte 6km): 125 kalori


Yayın tarihi: 20.03.2004
1033
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.