Sağlık

Sağlıklı bebek için sağlıklı beslenmek gerek

Sağlıklı bebek için sağlıklı beslenmek gerek

Hamileliğiniz boyunca bilinçli beslenerek hem kendinizi, hem de bebeğinizin sağlığını korumuş olursunuz.

Güncellenme tarihi:
Uzmanlar "Hamilelik döneminde, iyi beslenir ve bilinen risklerden sakınırsanız, doğumunuzda çok az komplikasyon görür ve sağlıklı bebekler dünyaya getirirsiniz. Bu nedenle doğmamış çocuğunuzun ve sizin gelecekteki sağlığınızın güvencesinin temel taşlarından biri besleyici bir diyettir." diyor.

Hamileliğinize başlama kilonuz, normal sınırlarda ise kesinlikle kalori sınırlaması yapmamalısınız. Burada zayıflatacak düzeyde kalori sınırlamasından bahsediyoruz tabii ki. Eğer kilonuz fazla ise, bir diyet uzmanı eşliğinde hem sağlıklı ve dengeli beslenerek hem de günlük ihtiyacınızı alarak kilo kaybetmeniz mümkün olabilir, fakat kalori alımınızın yine de 1800 kalori altında olmaması gerekir.

Kilo alımınız

Hamilelik döneminizde toplam kilo alımınız için uzmanlar, 10–12kg önerirken, Amerikan Diyetisyenler Derneği ise, 12,5–17,5kg alımı önermektedir. Sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz için ağırlık kilo kazanım miktarınız kadar, hızınız da önemlidir. Hamileliğinizin ilk 3 ayında, beklenen ağırlık kazanımınız 1-2kg iken, diğer dönemlerde ortalama haftada 0,5kg'dır.
Sağlıklı kilo alımınızı sağlamanız için beslenmenize günde ortalama 300 kalorilik bir ek yapmalısınız. Bu oran bebeğinizin ve sizin tüm ihtiyaçlarınızı karşılanmanız için yetecektir. Tabii ki bu enerji alımınızı dengeli bir şekilde ve her besin grubundan almaya çalışarak yapmalısınız. Örneğin; günlük beslenmenize, 1 dilim peynirli küçük bir sandviç ile 1 orta boy elmayla başlayıp, 1 kase meyveli musli ve 1 su bardağı süt eklemeniz enerji ihtiyacınızı karşılamanıza yetecektir.

Hamileliğiniz boyunca, günlük harcadığınız enerjiye ek olarak 80.000 kaloriye ihtiyacınız vardır. Bunun 40.000'i yağ deponuz için kullanılır ve emzirme döneminiz için vücudunuzda depolanır. Eğer ki bebeğinizi, anne sütü ile besleyemezseniz, bu 2,5kg, yağ deposu olarak sizde bebeğinizin hediyesi olarak kalır, çünkü hamilelik boyunca emzirme döneminizdeki artan enerji ihtiyacınızı karşılamak üzere vücudunuzda 2,5kg yağ depolar.

Hamilelikte yeterli beslenin >>>

Yayın tarihi: 04.02.2009
1758
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.