Sağlık

Sağlık yolunda adım adım...

Sağlık yolunda adım adım...

Zamansızlık, kendinize dikkat etmeye gelince özür olarak kabul edilemez. Sağlıklı olmak için küçük ipuçlarını izleyin.

Kahvaltı edin

Zamanınız yok diye mi düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün. Diyetisyenler kahvaltının gün içinde enerji sağlamanız için kaçınılmaz olduğunu söylüyor. Vücudun depoladığı glikozu enerjiye çevirmesini önler; böylece yorgun ve aç hissetmezsiniz. Kilonuzu dengede tutmak ve metabolizmayı da hızlı başlatmak için önemlidir. Kahvaltı olmadan karaciğer kriz sinyalleri alır ve yağ depolamaya başlar. Muz ya da yoğurdu sizin seçiminiz bir meyve ile karıştırın ve daha sağlıklı olma yolunda bir adım atın.

İp atlayın

Kemik incelmesi, kırık ve çatlak, yaşla birlikte daha sık oluşsa da genç kadınların az hareketli yaşam tarzları yüzünden risksiz olduklarını söyleyemeyiz. Kemiklerinize bir iyilik yapın ve her gün 10 dakika ip atlayın.

Yürüyüş yapın

Egzersizlerinizi 10'ar dakikadan 3 ayrı gruba bölün. Hızlı yürümek ve günlük rutininize sokması kolay; sabah işe giderken, öğlen arası ve akşam eve dönerken... Fiziksel aktivite koroner kalp hastalığı riskini yarıya indirir. Kan basıncını düşürür, kilonuzu kontrol etmenizi sağlar ve kanda koletrol oranını daha iyi bir seviyeye getirir.

Hızlı kilo kaybedin

Kilo vermek ve metabolizmanızı hızlandırmak için tek yapmanız gereken, her sabah egzersiz. Kilo kaybetmek için en efektif egzersiz programı, her sabah kuvvet antrenmanı yapmaktır. Hafta sonuna kadar bütün kas gruplarını çalıştırmış oluyorsunuz, 12 hafta boyunca her gün 8 dakika egzersiz yapın; vücudunuza şekil verin ve kendinize güvenin.

Rahatlayın

Gün içinde sadece birkaç dakikanızı farkında olarak rahatlamaya ayırırsanız stresi yenersiniz. Kan basıncını düşürürken, bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. Bazı bilim adamları, 10 dakika tam anlamıyla rahatlamanın geçce uykusu kadar iyi olduğuna inanıyorlar. Beyin ve vücudun kendini nasıl rahatlatacağı konusunda öğrenmeye ihtiyacı var. Azmedin, sonuçların sarf ettiğiniz efora değmiş olduğunu göreceksiniz.

Şarkı söyleyin

Sesiniz güzel ya da çirkin olsun, şarkı söylemek sizin için iyidir. Bu hem kas, hem aerobik egzersizi ve üst vücudu çalıştıran fiziksel bir aktivitedir. Şarkı söylemek diyaframı kuvvetlendirir ve akciğerleri çalıştırır. Yüz kaslarını da güçlendirdiği için sizi daha genç bile gösterir.

Süt için

Yeni bir rapora göre süt kiloları atmanıza yardımcı oluyor. Anneniz sizi güçlü yapması için süt içirirdi. Aslında süt ürünleri diyet yapmaya başladığımızda kestiğimiz ilk besindir. Ama sağlıklı beslenirkeniz; süt, yağları kasa çevirmenizde faydalı olur. Süt ütünlerinin içinde sağlığa ve yağ yakımına yardımcı olacak bileşimler vardır. Vücudunuz kalsiyum eksikliği varken, geri kalanları korumaya alırve yağ hücrelerinin salgılanması artar.
Yayın tarihi: 28.06.2003
674
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.