Sağlık

Sağlık için çikolata

Sağlık için çikolata

Bilim adamları çikolatanın sağlığa yararlarını ele almak için Washington'da bir araya geldi. Uzmanlar çikolatanın kalbi koruduğunu, tansiyonu düşürdüğünü belirtti.

Uluslararası toplantıda katılımcılara Aztek'lerin geliştirdiği ilk çikolatanın benzeri ikram edildi. Uzmanlar çikolatanın, kırmızı şarap ve yeşil çayda da bulunan vücuda yararlı kimyasalları içerdiği için kalp damar sağlığını koruduğunu, tansiyonu düşürdüğünü belirtti.

Dünyanın en sevilen yiyeceği çikolata, ABD Ulusal Bilimler Akademisi'nin toplantısına konu oldu. Toplantı boyunca çikolatanın tarihi, kültürel etkileri ve tıbbi yararları tartışıldı.

Alman bilim adamı Dr. Helmut Sies, çikolatada bulunan flavanoid bileşimlerinin kalp sağlığını korumada etkili olduğuna dikkat çekerken, Amerikalı bilim adamı Norman K. Hollenberg de çikolatanın ana maddesi kakaonun tansiyon düşürücü etkisi olduğunu belirtti.

Ayrıca "koruyucu antioksidanlar" olarak tanımlanan flavanoid bileşimlerinin beyne, kol ve bacaklara kan akışını arttırdığı, bunun da yaşlılar için yararlı olduğu açıkladılar.

Çikolatanın yararlarını ele alan uzmanlar, içerdiği yağ ve şekere dikkat çekerek, çikolatanın fazla tüketilmesinin yarardan çok zarar getireceğini de sözlerine eklediler.
Yayın tarihi: 06.03.2004
777
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.