Sağlık

Sağlığınızı İhmal Etmeyin

Sağlığınızı İhmal Etmeyin

Doktorun karşısında herşeyden bihaber mi duruyorsunuz? İşte size, pasif bir hastadan çok doktor hasta ilişkilerinde aktif bir partner olmanın yolları...

Önceden planlayın.

Her zaman doktorunuzu beklemek zorunda kalıyorsanız, ilk randevuyu siz alın. Sorularınız varsa ekstra zaman rica edin.

Hazırlıklı gelin.

Sormak istediğiniz soruları ve hastalığınızın belirtilerini önceden listeleyin ve eğer mümkünse ay başı zamanlarınızın düzenini de listenize ekleyin.

Bir arkadaşınızla gidin.

Eğer ciddi bir rahatsızlığınız varsa, size destek olması için yanınıza bir arkadaşınızı alın. Böylelikle doktorun dediklerini daha rahat hatırlayabilir ve kafanızdaki soruları daha rahat cevaplandırabilirsiniz.

Doktorun görüşüne katılmıyorsanız, bunu nazikçe belirtin.

Eğer duyduklarınızdan hoşlanmadıysanız, "İkinci bir yorumu tercih ederim" gibi kibar sözlerle düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz.

Doktorunuzu değiştirebilirsiniz.

Uzman birisiyle görüşmek istediğinizi belirtmekten korkmayın. Sizinle ilgilenen doktor bile sizi sevk etme fikriyle rahatlayacaktır.

Zamana bırakın.

Önemli bir karar vermeniz gerekiyorsa bunu hemen yapmak zorunda değilsiniz. Doktorun ofisi dışında da kendinize düşünmek için zaman tanıyın.
Yayın tarihi: 24.06.2002
625
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.