Sağlık

Sağlığınız için cateching tüketin!

Sağlığınız için cateching tüketin!

Yeni yapılan bir araştırmaya göre çay, elma ve çikolata içinde bulunan bazı maddeler, kalp hastalıklarına karşı sizi koruyabiliyor.

catheting

‘Catechins’ adı verilen bu maddeleri tüketen yaşlı erkeklerin %51’inin bu maddeyi tüketmeyenlere oranla kalp hastalıklarından ölme şansının daha az olduğu söyleniyor. ‘Ischemic’ kalp hastalığı da denen bu rahatsızlıkta daralmış atardamarlar kalbe giden kan ve oksijen miktarını azaltıyorlar.

Bu maddeler ayrıca bazı kanser türleri ve ciğer hastalıklarına karşı da iyi gelebiliyorlar. Flavonoids denen bu antioksidantlar hastalık oluşumuna neden olan vücuttaki maddeleri nötralize etme kabiliyetine sahipler. Catechin’ler en yoğun olarak %30 yeşil çay ve %9 da siyah çayda bulunuyor.

Araştırmayı yürüten Dr. Ilja C. W. Arts, yüksek miktarlarda Catechin tüketiminin ischemic kalp hastalıklarından ölme riskini azalttığını söyledi. Bu araştırmanın sonuçlarının ışık tutabilmesi için, başka ülkelerde de yapılması gerektiğine işaret etti.

Bu maddeyi yüksek miktarda kullanan kişilerin ayrıca daha fazla egzersiz yaptığı, az kahve tükettikleri, sigara içmedikleri ve Vitamin C içeren yiyecekleri fazlaca tükettikleri saptanmış ama bu alışkanlıklar araştırma sonuçlarını etkilememiş.

Hollanda’da yapılan bu araştırmada günlük catechin miktarı 4 elma ya da 2 bardak çay ve ufak bir parça çikolataya eşit olan 72 mg. olarak tüketilmiş. 65-84 yaş arası 806 erkeğin çoğu bu madde gereksinimlerini siyah çaydan almış.


Yayın tarihi: 17.05.2012
899
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.