Sağlık

Ruh Sağlığınız İçin Yalnız Uyumayın

Ruh Sağlığınız İçin Yalnız Uyumayın

Uzmanlar, sağlıklı bir uykunun hem beden hem de ruh sağlığı için çok önemli olduğunu bildiriyor. Uyku ile ilgili çok sayıda araştırma yapıldığına dikkat çeken uzmanlar, tek veya eşle birlikte uyumanın uyku hijyeni açısından farklı sonuçlar doğurduğunu belirtiyorlar.

Uyumlu birliktelikleri olan çiftlerin birlikte uyumalarının ruh sağlığı açısından olumlu etkileri olduğu bildiriliyor.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, sağlıklı bir uykunun hem beden hem de ruh sağlığı için çok önemli olduğunu bildirdi. Uyku ile ilgili çok sayıda araştırma yapıldığına dikkat çeken uzmanlar, tek veya eşle birlikte uyumanın uyku hijyeni açısından farklı sonuçlar doğurduğunu belirtiyorlar.

Uyku sorunu olmayan ve uzun yıllar birlikte uyumaya alışık çiftler uyku laboratuvarında birlikte ve ayrı uyutularak incelenmiş ve çiftlerin ayrı uyuduklarında delta uykularının arttığı, ancak REM uykularının azaldığı görülmüştür. Delta beden sağlığı, REM ise ruh sağlığı için gereklidir. Bu nedenle beraberliklerinden hoşnut çiftler beden sağlığı için tek, ruh sağlığı için birlikte
uyumalıdır.

İyi bir uyku için dikkat etmeniz gerenler:

* Dinlenmiş ve iyi bir gün yaşamak için ihtiyacınız olduğu kadar uyuyun, daha fazla değil. Yatakta fazla uzun zaman geçirmek uykuda bölünmeye ve yüzeyselleşmeye yol açar.

* Sabahları düzenli olarak belirli bir saatte uyanma alışkanlığı bedenin günlük ritmini düzene sokmakta ve dolayısıyla düzenli olarak belirli saatte uykuya dalmayı kolaylaştırır.

* Düzenli olarak egzersiz yapmak uzun sürede uykuda derinleşmeyi sağlamaktadır.

* Gürültülü çevre koşulları uykuyu bozmaktadır. Bu nedenle gürültülü çevre koşullarında olanların yatak odalarını sesten arındırmaları gerekmektedir.

* Fazla sıcak bir odanın uykuyu bozduğu doğrudur, ancak soğuk bir odada uykunun iyileştiği yönünde de hiçbir bilimsakıp herhangi bir işle meşgul olun. Çünkü uykuya dalmakta güçlük, insanın öfkeli, gergin olmasına neden olur.

* Sürekli uykusuzluk şikayeti olanlar yatağı uykunun dışında işler için (istirahat, kitap okumak, yemek yemek gibi) kullanmamalıdır. Yatağı sadece uyumak için kullanın.

* Uykudan önce ılık bir süt içebilirsiniz.
Yayın tarihi: 28.12.2001
638
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.