Sağlık

Ramazan'da sağlıklı beslenin

Ramazan'da sağlıklı beslenin

Ramazan ayında özellikle mide rahatsızlıklarında ciddi artış görülüyor. İftarda çok yemek yemek, sahurda yemek yedikten hemen sonra yatmak reflü hastalarının şikayetlerini çoğaltıyor.

Oruç tutarken mide sağlığını korumak isteyenlerin ağır hamur tatlılarından, çay- kahve tüketiminden ve yağlı gıdalardan uzak durmaları öneriliyor.

Ramazan ayında oruç tutanların çoğunda mide yanması, gaz, ekşime, kabızlık gibi şikayetlerin artığına dikkat çeken Memorial Hastanesi Gastroentereloji Bölüm Başkanı Doç.Dr. Feryal İlkova, mide hastalarının oruç tutarken nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattı: "Oruç tutarken sağlıklı olmak için beslenme düzeninden ödün vermemek gerekiyor. Bu dönemde özellikle lifli gıdalarla beslenmek, bol sıvı alınmak, yemekleri yavaş yemek ve hazmı kolay besinler seçmek Ramazan sofralarının vazgeçilmez kuralı olmalı. Hafif bir iftar, akşam yemeği ve sonrada hafif bir sahur yapılmalı. İftar yaparken özellikle dikkat edilmesi gereken sindirimi zor, ağır yemeklerden ve hayvansal gıdalardan kaçınmak olmalı."

Reflü hastaları sahuru atlamamalı!

Toplumun %20'sinde görülen reflü hastalığı sağlıksız ve dengesiz beslenilen zamanlarda artıyor. Reflü hastalarının oruç tutmalarının sakıncalı olabileceğini belirten Doç.Dr. Feryal İlkova, reflü hastalarının oruç tutacaklarsa sahura mutlaka kalkmaları gerektiğini söyledi: "Reflü hastası oruç tutmak istiyorsa sahuru kesinlikle atlamamalı, sahurda da hemen yemek yiyerek yatmamalı, yatma saatinden en az bir saat önce yemeğini bitirmiş olmalı. Ayrıca iftardan sahura kadar geçen süre içerisinde aşırı çay, kahve tüketiminden, hamur işi ve ağır tatlı gıdalardan kaçınılmalı. Eğer pidenin üzerindeki susam fazlaysa ve kişiyi rahatsız ediyorsa pide yenmemeli. Ayrıca mide hastalığı olanların, ağrı kesicileri bu dönemde bilinçsizce tüketmemeleri gerekiyor. Ağır şerbetli hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar ya da az şekerli kompostolar tercih edilmeli. Ülser ve gastriti olanlar ise doktor kontrolünde ilaç takviyesi ile sağlıklı bir beslenme programı izleyerek oruç tutabilirler."

Mide şikayetleri hangi boyutta ise oruç tutulmamalı?

Hafif mide şikayetleri olanların alınacak önlemler ile oruç tutabileceklerini belirten Doç. Dr. Feryal İlkova ağır mide rahatsızlıkları olanları uyardı: "Hastanın, ciddi reflü şikayeti varsa, mide ya da bağırsakların ağır iltihabi bir hastalığı söz konusu ise, aktif ülser hastalığı varsa ya da karaciğerle ilgili önemli bir hastalığı bulunuyorsa oruç tutmaktan kaçınılmalıdır."

Sigaraya dikkat!

Sigara içmenin irritabl bağırsak sendromu olan kişilerde ciddi sorunlara yol açtığını belirten Doç.Dr.İlkova, "Sigara mideye de ciddi zarar veriyor. Özellikle reflü hastalığı olanlar sigaradan uzak durmalılar. İftarın sigarayla açılması ise insanın kendine yapabileceği en büyük kötülük olacaktır" dedi.

Mide sorunları olanlara özel iftar ve sahur mönüsü

İftar


1 – 2 küçük hurma
1 kase çorba
1 - 2 dilim kepekli ekmek
1 parça yağsız peynir, zeytin

15 – 20 dakika sonra
1 porsiyon beyaz et (tavuk, hindi ya da balık)
ekmek yerine az miktarda kepekli pirinçten yapılmış pilav ya da makarna
zeytinyağlı sebze yemeği
yoğurt
salata

2 – 3 saat sonra
Bir porsiyon meyve

Sahur
1 tabak zeytinyağlı sebze
1 –2 dilim kepekli ekmek
sütlü tatlı ya da az şekerli komposto
meyve
bol miktarda su

Bilgi ve Randevu İçin: 444 7 888
(0212) 210 66 66 / 2229
Memorial Hastanesi

www.memorial.com.tr

MEMORIAL HASTANESİ
Piyale Paşa Bulvarı 80270 Okmeydanı / İstanbul
Memorial Hastanesi Krokisi İçin
http://www.memorial.com.tr/tr/resim/kroki_hastane.gif

MEMORIAL SUADİYE POLİKLİNİĞİ
Bilgi ve Randevu İçin : (0216) 416 41 41
Memorial Hastanesi

Bağdat Cd.No:420 Kat:1/1 34740 Suadiye/İstanbul
Memorial Suadiye Polikliniği Krokisi İçin
http://www.memorial.com.tr/tr/resim/kroki_suadiye.gif

Genel bilgi için: info@memorial.com.tr
Fiyat bilgileri için: price@memorial.com.tr
Yayın tarihi: 11.10.2005
758
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.