Sağlık

Ramazanda 4 öğün beslenin!

Ramazanda 4 öğün beslenin!

Yaklaşık 12 saat dinlenmeye çekilen mideye aniden yüklenmek, sindirim sorunlarına neden olabilir

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Funda Elmacıoğlu, Ramazan ayında beslenmeye dikkat edilmemesinin bazı sorunlara neden olabileceğini belirterek, "Yaklaşık 12 saat dinlenmeye çekilen mideye aniden yüklenmek, sindirim sorunlarına neden olabilir " dedi.

Elmacıoğlu, ramazan ayında insanların beslenme şekli ile saatlerinin değişmesi ve hareketin azalması nedeniyle dengeli beslenmeye önem verilmesi gerektiğini belirtti. Ramazan ayında oruç tutan insanların çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşmamaları için aldıkları gıdalara dikkat etmelerini isteyen Elmacıoğlu, "Ramazan ayında beslenme sıklığı 4 öğün olmalıdır. İftar açılışı, iftar yemeği, gece yatmadan önce bir ara öğün ve sahur yemeği olmalıdır. Ayrıca gerekli olan sıvı ihtiyacı da mutlaka karşılanmalıdır" dedi. Elmacıoğlu, iftarda oruç açıldıktan yarım saat sonra ana yemek yenilmesi gerektiğini, özellikle enerji verecek, kan şekerini düzenleyecek ve sıvı ihtiyacınızı karşılayabilecek besinlerin seçilmesinin daha doğru olacağını ifade etti.

Dengeli ve sağlıklı beslenmenin vücudun ihtiyacı olduğunu hatırlatan Elmacıoğlu, şu bilgileri verdi: "Sağlıklı olmak, sağlıklı bir vücuda sahip olmakla başlar. Dolayısı ile vücudunuza iyi bakmak, sadece belirli dönemleri değil her gün her saati kapsamalıdır. Oruç tutan kişilerin mide ve sindirim sistemi farklı çalışmaya başlar, bu nedenle yemek yerken birçok şeye dikkat etmek gerekir. Yaklaşık 12 saat dinlenmeye çekilen mideye aniden yüklenmek, sindirim sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle orucu hafif yiyeceklerle açmak yararlı olacaktır. İftarda boş mideye birden yüklenip hızlı ve çok yemek midede ağırlık, yanma, bulantı, gaz ve kabızlık gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca yemek esnasında su içmek de sindirimi güçleştirir."

Özellikle kızartmalardan, hamur işlerinden, aşırı şeker ve yağ içeren besinlerden uzak durulmasını isteyen Elmacıoğlu, "Bu tür besinlerden uzak durmak, gece oluşabilecek hazımsızlıklar ve mide yanmalarına karşı faydalı olacaktır" dedi.
Yayın tarihi: 25.08.2009
961
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.