Sağlık

Rahim ağzı kanseri can alıyor!

Rahim ağzı kanseri can alıyor!

Kadınlar arasında en sık görülen 2. kanser türü olan rahim ağzı, dünyada her 2 dakikada 1 kadının canını alıyor!

Rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tümü Human Papillomavirüs'ün (HPV) belirli tiplerinden kaynaklanıyor. Milyonlarca insan, belirti göstermeyen bu virüsü taşıyor. Rahim ağzı kanserine yol açan HPV'nin onlu ve yirmili yaşlarda yerleşebildiği, bu yüzden kadınların mutlaka rahim ağzı kanseri, genital siğiller ve korunma yöntemleri konusunda doktoruna danışması ve test yaptırması gerekiyor. Rahim ağzı kanserinden korumaya yardımcı olmanın en iyi yolu Pap testleridir. Pap testi, serviks (rahim ağzı) duvarındaki anormal hücreleri kanser öncülleri veya rahim ağzı kanserine dönüşmeden önce saptar. Böylece anormal hücrelerin saptanıp tedavi edilmesi, rahim ağzı kanseri gelişimini önler.

"www.rahimagzikanseri.org" adlı internet sitesinden derlenen bilgilere göre, rahim ağzında anormal hücre çoğalması olarak tanımlanan rahim ağzı, yaşamı tehdit edebilen ciddi bir hastalık olarak görülüyor.

Bir kadının "Human Papillomavirüs"ün (HPV) belirli tipleriyle infekte olduğunda ve infeksiyondan kurtulamadığında rahim ağzı duvarında anormal hücreler gelişebiliyor ve hastalık başlıyor. Erken saptanıp tedavi edilmezse bu anormal hücreler rahim ağzı kanseri öncüllerine ve kansere dönüşebiliyor.

HPV'nin yaklaşık 30 tipinin genital HPV olarak bilindiğinin anlatıldığı sitede, şu bilgilere yer veriliyor:

"Bazı tipler rahim ağzı duvarındaki hücrelerde değişikliklere yol açabilir. Tedavi edilmezse, bu anormal hücreler bazen kanser hücrelerine dönüşebilir. Kadınlar arasında en sık görülen 2. kanser türü olan rahim ağzı kanseri yüzünden, dünyada her 2 dakikada 1 kadın hayatını kaybetmektedir. Hem kadınları, hem de erkekleri etkileyen yaygın bir virüs olan HPV'nin, vücudu etkileyebilen 100'den fazla tipi vardır. Tüm dünyada rahim ağzı kanseri kadınlarda, meme kanserinden sonra ikinci en yaygın kanserdir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) güncel olarak tüm dünyada 2 milyondan fazla kadında rahim ağzı kanseri olduğunu tahmin etmektedir."
Yayın tarihi: 09.05.2007
1417
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.