Sağlık

Pratik Bilgiler: Kaktüs Suyunu Spordan Önce İçmek Faydalı mı?

Pratik Bilgiler: Kaktüs Suyunu Spordan Önce İçmek Faydalı mı?

Kaktüs suyunu spordan önce içmek faydalı mı?

Güncellenme tarihi:

Dikenli incir, Hint inciri, Frenk inciri, Frenk yemişi adlarıyla da bilinen kaktüs meyvesi, adından da anlaşılacağı üzere özellikle sıcak ve kurak bölgelerde yetişen bir bitkinin meyvesi. Ülkemizde bu meyveyi Ege ve Akdeniz bölgelerinde İzmir, Muğla, Adana, Antalya ve Mersin illerinde bolca bulmak mümkün. Bu meyveyi daha önce yememiş olanlar güney illerine tatile gittiklerinde rastlamışlardır, seyyar arabalarda yöre halkı tarafından satılır. İçi bol çekirdekli olan kaktüs meyvesi, özellikle çok iyi bir C vitamini deposudur. Kabukları soyulduktan sonra yenebileceği gibi, suyu da içilebilir.
Ünlü antrenörler veya sağlıklı yaşamla ilgilenenler arasında yeni trendlerden biri de kaktüs meyvesi suyu oldu. Henüz Türkiye’de hazır şişelerde satışı yok ama antrenman öncesinde ve sonrasında kaktüs meyvesi suyu içmenin çok faydalı olduğu söyleniyor. Los Angeles’tan Diyetisyen Shira Lenchewski Elle Dergisi'ne yaptığı açıklamada şunları anlatmış: "Kaktüs meyvesi suyunun en önemli özelliği içerdiği Taurin.

Taurin, vücudun doğal olarak ürettiği bir aminoasit. Çok güçlü bir antioksidan olduğu için de serbest radikalleri bastırıyor ve kas dokusunu güçlendiriyor. Ayrıca vücuttaki oksijenin daha hızlı dolaşmasına imkan vererek antrenman sırasındaki performansınızı arttırıyor." Bu özellikleriyle baktığımız zaman kaktüs meyvesi suyu antrenman öncesi ve sonrası direncinizi artırmak için tüketilebilir. Susuzluğunuzu gidermek için içtiğiniz normal suyun yerine geçer mi, henüz bununla ilgili bilimsel bir araştırma yok. Kaktüslerin çok fazla sıvı tutma özelliği olduğundan meyvesinin de içerdiği su oranı yüksek.
Kaktüs meyvesinin yararları

* Çok iyi bir antioksidandır. Özellikle göz altındaki şişkinliklere iyi gelir ve cildi güzelleştirmeye yardımcı olur.
* Sindirim sistemini düzenler. Kabızlığa iyi gelir.
* C vitamini kaynağıdır. Magnezyum içerir. Bu özellikleriyle günlük olarak tüketilebilir.
* Kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.
* Lifli bir meyve olduğundan uzun süre tokluk hissi yaratır.
* Diyet yapanlar için ideal bir besindir. Şeker hastalarının tüketmesi tavsiye edilir.

Kaktüs meyvesi nasıl yenir?

Kaktüs meyvesi, sert ve dikenli kabukları olan bir meyve. Bu sert ve dikenli kabuk soyulduktan sonra farklı şekillerde tüketilebiliyor. Meyvenin kendisini de yiyebileceğiniz gibi püre haline getirebilir, smoothie veya kokteyllere ilave edebilirsiniz. Dikenli incir şerbeti yaparak da tüketebilirsiniz. Kaktüs meyvesini çocuklar da rahatlıkla yiyebilir.

Yayın tarihi: 08.06.2016
1933
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.