Sağlık

Pilates zayıflatmaz, ince gösterir!

Pilates zayıflatmaz, ince gösterir!

Son zamanların popüler egzersizi pilates, kulaktan dolma bilgiler sonucunda mucize beklentiler yaratıyor. Spor hekimi Dr. Murat Beyaz, pilates hakkında en merak edilen soruları yanıtladı.

Pilates zayıflamaya yaramaz çünkü bu spor, daha çok iskelet ve kas sistemini geliştirmeye yönelik egzersizler bütünüdür. Ancak pilates yapan kişilerin, uyguladıkları teknikler sayesinde, kilo vermedikleri halde yaklaşık iki bedene kadar incelmeleri mümkün.

Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi'nden Spor Hekimi Dr. Murat Beyaz, pilatesle ilgili sorularımızı yanıtladı:

PİLATES BEL FITIĞINA YOL AÇAR MI, BEL DİSKLERİNE ZARAR VERİR Mİ?

Belinde zaten sorun olan bir kişi, yerden kalem alırken bile belini sakatlayabilir. Ama doğru şekilde yapılan pilates, disklere zarar vermez ve bel fıtığına yol açmaz. Aksine omurgadaki duruş bozukluklarını düzelterek, kişide rahatlama etkisi yarattığı gözlemlenebilir.
Ama burada 'doğru şekilde' kelimesi önemlidir, yoksa küçük bir rahatsızlığı bile ateşleyebilir.

Motivasyon artar ...

KİŞİSEL PİLATES İLE GRUP PİLATESİ ARASINDAKİ FARKLAR NELER?

Kişisel pilateste, eğer hoca ile yapılıyorsa, hocanın dikkati tek kişiye odaklanacağından daha doğru hareketler yapılabilir. Kişi tek başına motive olamıyorsa, grup egzersizleri ile daha iyi motivasyon sağlanabilir. Ancak ciddi duruş bozukluları olan kişilerin, daha sağlıklı sonuç alabilmeleri ve sakatlanma riskini en aza indirebilmeleri için bir eğitmen desteğiyle pilates yapmaları gerekir.

45 KİLOLUK BİRİ DE, 80 KİLOLUK BİRİ DE PİLATES YAPABİLİR Mİ?

Doğru şekilde olduktan sonra yapılabilir. Ancak özellikle boy ve kilo orantısında normal kilonun üzerinde olan kişiler, bir spor eğitmeni, hatta bir doktor kontrolünde spor yapmalıdır. Fazla kilolar nedeniyle hem omurga sisteminde oluşan yük, hem de efor kapasitesinin yanlış egzersizlerle zorlanması ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

PİLATES ZAYIFLATIR MI?

Pilates esnasında çok yoğun bir kalori harcanmaz. Pilatesle zayıflamak çok mümkün olmayabilir, çünkü pilates daha çok iskelet ve kas sistemini geliştirmeye yönelik bir egzersizdir. Tabii ki kas kütleyi artırmaya yönelik bir egzersiz olduğu için kişilerin kilo verme süreci daha hızlanır. Ancak kilo vermek için mutlaka bir kardiyo egzersizi ile pilatesi desteklemek gerekir.

Pilates yapan kişilerin, uyguladıkları teknikler sayesinde, kilo vermedikleri halde yaklaşık iki bedene kadar incelmeleri mümkün. Özet olarak; tek başına zayıflatmaz ama iyi bir diyet programı ve aerobik egzersizlerle zayıflamaya yardımcı olur.

STRESTEN UZAKLAŞTIRIR

Pilates son yıllarda çok popüler oldu. Gerçekten faydası var mı?

Mucize bir egzersiz yoktur. Ne kadar çaba harcarsanız o kadar fayda sağlarsınız. Ancak omurga ve kas sistemine olan faydası yönünden başta Amerika olmak üzere tüm dünyaya yayılmış ve faydasını kanıtlayan başarılı metodlar arasında yer almıştır.

PİLATES ZİHİNSEL MOTİVASYONU NE ŞEKİLDE ETKİLER?

Pilates, vücutta, bir çeşit mutluluk hormonu olan endorfininin salgılanmasını hızlandırır. Pilates prensiplerine göre, beden bütünlüğünü sağlayarak, dengede bir duruşla egzersiz yapmak, genel konsantrasyonu oldukça artırır. Artan konsantrasyon, zaman içerisinde kişinin diğer yaşantısına da olumlu katkı sağlayacaktır. Ayrıca konsantrasyonu tam olarak sağlayarak egzersiz yapmak, stresten uzaklaşmanın da en önemli yardımcısıdır.
Yayın tarihi: 08.06.2009
15075
YORUMLAR

mrb arkadaslar bı sey danıscam sızlere yardımcı olursanız cok sewınırım bn 44 kıloyum ve zayıfım plates ve fıtnesse yazıldım ıkısıne de gıdıorum fakat fıtness hocası ben sana 1 ayda 3 kılo aldırrım fakat platesı bırak dıo ne yapcam bılmıorum bn hem sıkılasmak ıstıorum hem kılo almak hem de vucudumu sekle sokmak hangısı daha ıı sızce ????

su 22.12.2011 14:55:33

merhaba ben 18 yaşındayım 53 kilodayım belim 36 beden basenlerim 38 vücudumun şekillenmesi için plates mi yoksa fitnes a başlamalıyım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

merve 08.08.2011 16:45:48

kesinlikle yararlı .. daha ilk seansınızda kendinizi farklı hissedersiniz. ve gelişim çağındaki gençlerin boy uzama konusunda az da olsa faydası olur. çünkü denildiği gibi kaslar üzerinde etkili bir çalışmadır.. ayrıca size yeni bir duruş kazandırır ve bu duruş sizi en azından 2-3 cm daha uzun gösterir .. deneyin kesinlikle pişman olmazsınız açıkçası ben resmen bağlandım :D

sinem 09.07.2009 02:04:45

pilates gerçekten faydalı ve evde de rahatlıkla yapılabiliyor.. sebat edince 6 ayda 1 hatta 2 beden incelmek sorun değil.. tembellik etmeyince tabii..haftada 3-4 gün en az 40 dakika yapmak lazım.

ferayss 09.06.2009 13:06:56
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.