Sağlık

Pilates hakkında doğru bilinen yanlışlar

Pilates hakkında doğru bilinen yanlışlar

Son birkaç yıldır kilo vermek ve şekle girmek isteyenlerin en güvendiği spor pilates. Fakat yaygın yanlış kanılar yüzünden insanlar bazen çok fazla beklentiye girebiliyor. Bu yazımda pilatesin sizlere kazandırabileceklerini özetlemeye çalıştım.

Pilates hakkında doğru bilinen yanlışlar
YANLIŞ- Boy uzatır.
DOĞRU- Üzgünüm sizin düşündüğünüz anlamda boy uzatmaz. Evet olduğunuzdan çok daha uzun durursunuz ama bunun sebebi omurganızın doğal duruşunu kazanmasıdır. Yerçekiminden, fazla kilolardan, hamilelikten, sürekli oturmaktan ve buna benzer sebeplerden dolayı omurganın şekli bozulur, diskler birbirine yaklaşır. Pilates, karın ve bel kaslarınızı güçlendirerek doğal bir korse oluşturur. Bu doğal korse omurların arasındaki mesafenin naturele dönmesini sağlar, sizin daha dik oturmanıza ve yürümenize yardımcı olur. Bu da şunu gösterir ki; sizin Pilates sayesinde kazandığınız, doğal bir duruşla birlikte sadece gerçek boyunuzdur.


YANLIŞ- Pilates bir dvd eşliğinde ya da televizyon karşısında yapılabilir.
DOĞRU- Eğitmen, pilatese başlamadan önce postür analizi yapar. Yani vücudunuzun zayıf yanlarını ve omurganızın doğal bir açıda olup olmadığını kontrol edip buna uygun bir çalışma programı hazırlar. Vücudunuzu nasıl kontrol etmeniz gerektiğini ve nasıl nefes almanız gerektiğini öğretir ki pilates sadece bir nefes egzersizi değildir. Eğitmeninizin anatomi hakkında ciddi bir bilgiye sahip olması ve değişik durumlarda değişik çözümler üretebilmesi gerekmektedir. Bu metot yanlış uygulandığı takdirde büyük sakatlıklar doğurabilir. Duruşunuzun bir eğitmen tarafından kontrol edilmesi hareketin etkisini tamamen değiştirir. Ayrıca her hareket herkes için doğrudur gibi de bir genelleme maalesef yok. Dolayısıyla sizin yapınıza hangi hareketlerin uygun olduğunu bilinçli bir eğitmenle karar vermeniz çok daha doğru olacaktır. Belirli bir aşamaya geldikten sonra tek başınıza çalışmaya başlayabilirsiniz. Benim tavsiyem daima bir eğitmen eşliğinde çalışmanızdan yanadır.


Yayın tarihi: 27.10.2009
Soru Sor
8790
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.