Sağlık

Performansınızı vitaminle artırın!

Performansınızı vitaminle artırın!

Bedensel, zihinsel ve cinsel her türlü performansı aldığımız vitaminlerin belirlediğini biliyor muydunuz?

Besin yoluyla aldığımız her şeyin vücudumuzda bir kimyasal sonucu oluyor. Proteinler, karbonhidratlar, yağlar, vitamin ve mineraller; kimyasal reaksiyonlar zinciriyle vücutta çeşitli şekillerde değerlendiriliyor. Kimi enerji kaynağı olarak kullanılıyor, kimi hormon yapısına giriyor, hayati reaksiyonlarda başrol veya yardımcı roller üstleniyor.

Yediklerimiz, sadece yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda beden ve ruh sağlığımız, hatta yaşam enerjimiz ve günlük performanslarımız için de belirleyici oluyor.

Bedensel, zihinsel, cinsel ve yaşamsal her türlü performansı belirlemede, vücudumuza aldığımız besin ve besin takviyelerinin çeşidi, miktarı, kombinasyonları ve biyolojik saatimize göre alınma zamanları dahi etkili oluyor.

Doğanın sunduğu uyarıcılar: Falkland savaşı sırasında pilotlara, onları günde 20 saat uyanık tutmak için, yüksek miktarlarda 'tirozin' adlı aminoasidin verildiğini biliyoruz. Ama eğer vücudunuza gereken yardımı yapabilirseniz, sizin böyle bir şeye ihtiyacınız bulunmuyor. Yağsız bir şekilde yüksek miktarda protein tüketmeniz halinde vücudunuz bu maddeyi kendi kendine yeterince üretebiliyor. Bu da gün içinde uyanık kalmanızı ve kendinizi canlı hissetmenizi sağlıyor.

Tiroit kontrolü

Çinko ve testosteron bizi aktif kılıyor: Yeni doğanlarda kullanılan çinko içeren kremler, bebeklerin popolarında oluşan pişik ve irritasyonların giderilmesinde, yeni ve sağlıklı derinin ortaya çıkışında etkili oluyor. Çinkonun en önemli etkisinin, besinlerle alınan proteinlerden yola çıkarak vücut proteinlerinin sentezi ve hücre bölünmesini hızlandırması olduğunu biliyoruz.

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için gribal enfeksiyonlarda alınan effervesan tabletlerde de kullanılıyor. Ayrıca diğer bazı proteinler ve B6 vitaminiyle beraber, erkeklik hormonu olarak bilinen, testosteron hormonun yapımındaki etkisi oldukça büyük önem taşıyor. Bu hormon, libidonun yani cinsel isteğin, yaşamsal ve içsel enerjinin belirleyicisi. Proteinden zengin beslenmek, B6 vitamini ve çinko takviyesi almak yaşam enerjimizi yükseltiyor.
Yayın tarihi: 07.02.2007
1427
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.