Sağlık

Organik besin gerçeği

Organik besin gerçeği

Günümüzde gıda maddelerini pazarlamanın en güçlü yolu, organik olduklarını iddia etmek. Peki bu ürünlerin ne kadarı organik?

Güncellenme tarihi:

Organik kelimesi, üretimi ve işlenişi esnasında kimyasal ilaçlar ve rutin antibiyotikler kullanılmamış ve genetiği değiştirilmemiş yiyecekler için kullanılıyor. Organik çiftçilik metotları, hayvan gübresine ve toprağın kalitesini sağlamak için her yıl farklı ürün ekmeye dayanıyor. Organik olmayan meyve ve sebzeler, çoğu zaman kimyasallara, kimyasal gübreye, kanalizasyon atığı içeren çamura, yiyecek katkı maddelerine, hatta radyasyona maruz kalabiliyor. Yani organik yiyeceklerin asıl faydası 'içermedikleri' şeylerde.


Sertifikalı organik yiyecekler, aslında katkı ve kimyasal maddelerden tamamen arınmış değiller; Avrupa Birliği'nin izin verdiği toplam 290 maddeden 32'sine maruz kalabiliyorlar. Organik olduğu iddia edilen her ürünün, kanunen bir sembol ya da numara içermesi (Amerika'da sertifika verme hakkına sahip en tanınmış birlik Soil Association-Toprak Birliği) ve hükümet standartlarını karşılaması gerekli.

Süpermarketlerde, restoranlarda ve açık pazarlarda satılan birçok organik etiketli (ama sertifikasız) yiyecekte, satıcıların iddialarına güvenmekten başka şansımız yok. (Eğer şüpheye düşerseniz yiyeceğin organik kaynağını sorun.) Bazı pazarlarda ise üzerlerine bir parça toprak döküp, etiketlerini elle yazarak, sebze ve meyvelere organik yiyecek efekti verebiliyorlar. Ama ünlü markalara güvenebiliriz çünkü sattıkları yiyeceklerin organik olmama riskini göze alamazlar.

Yayın tarihi: 03.05.2013
3438
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.