Sağlık

Onaylı zayıflama hapı: Xenical

Onaylı zayıflama hapı: Xenical

Araştırmalar, kilolu kişilerin yüzde 70'inin anne veya babasının aşırı kilolu olduğunu gösteriyor. Kilo alışı, sabit bir seyir izliyor. Beslenme düzeninin fazla yağ içermesi, fiziksel egzersiz yetersizliği ve alkol kullanımı, ayrıca, sıkıntı, üzüntü gibi duyguların bastırılması amacıyla sürekli yemek yeme obezite nedenleri arasında sayılıyor. Vücutta bulunan aşırı yağ genellikle vücut kütle endeksi (BMI) ile ölçülüyor. Aşağıdaki denkleme göre vücut ağırlığı ile boy arasındaki ilişki; BMI = Kilo(kg)/ Boyun karesi (m) Sonuç 25'in üzerinde olanlar kilolu sayılıyor, sonuç 30'un üzerinde ise obez kabul ediliyor.

iki tür zayıflama ilacı var
İki türlü zayıflama hapı vardır, biri beyni etkileyen, diğeri de sindirim sistemini etkileyen. Sindirim sistemini etkileyenler daha az yan etkiye sahiptirler. Hiçbir zaman zayıflama haplarını, zayıflama tedavisinin birinci basamağı olarak görmeyin. Xenical, sindirim sistemini etkileyen türde bir zayıflama ilacıdır ve uygun hastalarda ve uygun dozda kullanıldığında önemli bir yan etkisi yoktur, bağırsaklarda yağ emilimini azalttığı için ishal, gaz, karında şişkinlik gibi yakınmalar yapabilir. Bu tür durumlarda genellikle ilacın kesilmesi tavsiye edilir. Fenfloramin, sibutramin içeren ilaçları, adrenalin içerenler mazindol, amfetamin gibi ilaçlar ise, beyne etki eden zayıflama haplarıdır. Ancak unutulmamalıdır ki, hiç bir zaman doktorunuzun önermediği ilaçları kullanmamalısınız.

Onaylı hap
1 milyon insanın kullandığı Xenical'in meme kanseri yaptığı iddiaları da çürütüldü. Amerika ve Avrupa Topluluğu 1 milyon kişinin düzenli olarak kullandığı zayıflama ilacı Xenical'e onay verdi. İlacın meme kanseri yaptığı iddialarına karşın, Roche firması Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Avrupa Topluluğu onay mercii EMEA'ya başvurdu. Bu iki kuruluş da, yapılan testlerde ilaçta kanser yaptığına dair bulgular bulunmadığını açıkladı.

Beyni etkilemiyor
Uzmanlar 2000 yılının ilaçları arasında gösterilen Xenical'in sadece şişmanlık tedavisi gören aşırı kilolu kişiler tarafından ve mutlak doktor kontrolünde kullanılması konusunda uyarıda bulunuyor. İlaç beyni değil, doğrudan bağırsakları etkiliyor. Diğer zayıflama haplarından farklı olarak, yanlızca sindirim sistemi içerisinde yağı eritiyor ve kana karışmıyor. Benzer hapların aksine iştahı kesmek yerine yağların özümsenmesini engelleyerek zayıflamayı kolaylaştıran ilaç özellikle diyetle etkili oluyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokronoloji Ana Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Üstün Korugan, "Obezite doktor kontrolü altında tedavi edilmesi gereken ciddi ve kronik bir hastalıktır. ABD'de obezite ilişkili hastalıklar yüzünden her yıl 300 bin kişi ölüyor. Önlenebilir ölümlerin sebepleri arasında ise sigaradan sonra ikinci sırada yer alıyor" diyor.

Enzimi bloke ediyor
Ve ekliyor: "Beyinle etkileşileşimde olan zayıflama hapları hipotalamus bölgesini etkiliyor. Burada küçük çekirdekler var ve bunlar vücuda sinyaller göndererek vücudun kan basıncını, iştahını, ısısını ayarlıyorlar. Bu merkezi etkileyen zayıflama hapları tansiyonu yükseltebilir, bazı ruhsal sıkıntılara, sinirlilik, uyku bozuklukları ve kalp kapakçıklarında bozukluklara yol açabilir. Xenical ise bir tür enzimi bloke ederek yağların bağırsaktan emilimini engelliyor."

Egzersiz şart
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Diyabet ve Metabolizmal Hastalıklar Bölümünden Doç. Dr. Taner Damcı ise, bu ilacın kişiye uygun bir diyetle (en az 1600 kalorilik) ve egzersizle kullanılması, doktor tarafından reçete edilmesi gerektiğini söylüyor:

"Uzun süreli kullanımlarda alışkanlık yapmadığını, kesilince ani iştah açılması ve kilo artışı gibi yan etkilerinin olmadığını biliyoruz. Ancak tahıl, hamurişi, tatlı sevenler bu ilaçla pek fazla kilo veremezler."

Yayın tarihi: 17.09.2001
20289
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.