Sağlık

Öfke Kalp Krizine Davet Çıkarıyor!

Öfke Kalp Krizine Davet Çıkarıyor!

Öfkenin de azının karar çoğunun zarar olduğu belirtildi. Öfkesini bütün şiddetiyle yaşayanlar kadar karşıdaki kişiyi kırmamak için içine atan kişilerin de kalp krizi riskini yoğun olarak yaşadığı kaydedildi. Stresi azaltmak için yönelinen abur cubur, içki ve sigaranın da öfkenin kaynağı ile uğraşmaktan daha kolay olduğu için seçilen bir sığınak olduğu açıklandı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Epidemioloji Uzmanı Janice E. Williams'ın yaptığı araştırma, yerli yersiz sinirlenmenin kalp krizine davet çıkardığını, buna karşın arada bir sinirlenmenin ise sağlıklı bir tepki olduğunu gösterdi.

Araştırması Amerikan Epidemioloji Dergisi'nin Ağustos ayı sayısında yayınlanan Williams, "Yaptığımız, bir yıl önce yayımlanan 'Toplumlarda Damar Sertliği Riski' başlıklı araştırmaya konu olan 13 bin kişiyi mizaçlarına ve öfkelerini gösterme şekillerine göre gruplandırmaktı. Bu kişiler Amerika'da yaşayan dört ayrı topluluk üzerinde yapılmıştı. Daha önce kalp krizi geçirmemiş ancak bu riski taşıyan kişileri 6 yılı aşkın bir süre gözlemledik ve öfke ile kalp hastalğı arasındaki bağlantıyı araştırdık" diye konuştu.

Araştırmanın sonunda, sürekli öfkeyle yaşayan insanların, belli bir eleştiri, aksilik veya haksızlık karşısında sinirlenen insanlara oranla kalp krizine 2.3 kat fazla yatkın olduğunun gözlendiğini anlatan Williams, "Bu bulgular yüksek kan basınçlı kişiler için de geçerli. Öfkelenmeye meyilli kişiler, yüksek kan basıncına da sahipse, kalp krizi için daha fazla risk taşıyorlar" dedi.

Sürekli öfkeli insanların sinirlerini yatıştırmak için abur cubur yemeye ve sigaraya eğilimli olduklarına dikkat çeken Williams, bu nedenle asabi kişilerde yüksek kan basıncına daha sık rastlandığına işaret etti.

Öfkeyi içine atmak da yansıtmak kadar zararlı!
Öte yandan Amerikan Felç Birliği sözcüsü Johnie Hamilton Jr. ise yaptığı araştırmalar sonucu öfkeyi yansıtmamanın da en az asabiyetle yaşamak kadar zararlı olduğunu belirtti. Hamilton, "Deneylerimde gördüm ki, bazı insanların öfkeleri ile ilgili sorunları var. Öfkesini gösterenler de göstermeyenler de stres hormonu salgılıyorlar. Belli bir düzeyin üstündeki stres de sağlık için birçok problem yaratıyor" dedi.

Çikolatalı pasta yemek daha kolay!
Stresin kalp krizine neden olan zararlı davranış biçimlerine yönelttiğine işaret eden Hamilton, şöyle konuştu: "Bu kişiler problemlerinin kaynağı ile mücadele etmekten daha kolay olduğu için sürekli yiyor, içiyor ve sigara kullanıyorlar. Çikolatalı pasta her zaman lezzetlidir. Her zaman oradadır ve sizi yargılamaz."
Yayın tarihi: 15.08.2001
780
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.