Sağlık

Obezlere "Tüp mide" müjdesi...

Obezlere "Tüp mide" müjdesi...

"Tüp mide" yöntemiyle, midenin yüzde 90'lık bölümünün devre dışı bırakılarak hastanın kilo vermesi sağlanıyor.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güner Öğünç, kilo sorununun çözümünde, ameliyat dışı tüm yöntemler denenmesine rağmen başarılı olunmamışsa, ameliyatın kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Obezitede halen kullanılmakta olan 5 tür ameliyat bulunduğunu ifade eden Öğünç, bunlardan en yenisinin obez kişiye "tüp mide" oluşturulması olduğunu belirtti.

AÜ Tıp Fakültesi'nde bu ameliyatların 2 aydan beri yapılmaya başlandığını kaydeden Öğünç, şu ana kadar "tüp mide" yöntemiyle toplam 4 hastayı ameliyat ettiklerini söyledi. Prof. Dr. Öğünç, şu bilgileri verdi:

"Laparoskobik (kapalı yöntem) ile midenin yüzde 90'lık kısmı çıkarılarak mide küçük bir tüp şekline getirilir. Kişi bu ameliyat sonrası bir öğünde bir çay bardağı kadar gıda almakta, ayda ortalama 7-8 kilo zayıflamaktadır. Ameliyat yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Hastanın hastanede yatış süresi ise 1 gündür."

"Tüp mide" yönteminin ilk kez ölümcül derecede şişman kişilere birinci basamak obezite cerrahisi yöntemi olarak uygulandığını vurgulayan Öğünç, ikinci aşamada ise gastrik by-pass yapıldığını ifade etti. Öğünç, "Ancak hastaların takibinde büyük çoğunluğu ideal kilolarına ulaştıkları ve bu kilolarını korudukları için ikinci ameliyata gereksinim kalmadı" dedi.
Yayın tarihi: 20.02.2007
1076
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.