Sağlık

Nasıl besleneceğimi şaşırdım!

Nasıl besleneceğimi şaşırdım!

Egzersiz sırasında nasıl bir beslenme programı uygulayacağınızı bilmiyor musunuz? Cevapları burada...

Spor yapanlar, beslenmenin çalışmalarının etkililiği açısından önemini bilirler. Çalışma öncesi ve sonrasında yemeniz gerekenlerin miktarı ve türü ise yaptığınız çalışma ya da sporun yoğunluğuna, süresine ve çeşidine göre değişir.

Kas glikojeni ve egzersiz

Tüm egzersizler bir dizi kasılma hareketinden oluşur. Bunlar; yürüyüş, uzun mesafeli bisiklet sürüşü gibi daha hafif egzersizler olabileceği gibi, ağırlık çalışması ya da koşu gibi biraz daha yüksek yoğunlukta olan egzersizler olabilir. Ancak yaptığınız egzersiz hangisi olursa olsun, hepsi egzersizin devamı için bir tür yakıt olan kas glikojeni gerektirir.

Glikojen, karbonhidratlarda bulunan şekerin dağıtılmasıyla oluşur. Bu nedenle yeterli miktarda karbonhidrat almak çok önemlidir. Patates, makarna, pilav, ekmek, meyve ve tahıllar iyi birer karbonhidrat kaynağıdırlar.

Egzersiz öncesinde beslenme

Çalışmayı bitirebilmek için kaslarda yeterli miktarda glikojen bulunmalıdır. Bu nedenle çalışmadan iki saat önce karbonhidrat açısından biraz daha zengin bir şeyler yemekte fayda vardır. Bu iki saatlik zamanda vücut, yenen besinleri sindirmek ve glikojen depolamak için yeterli zamana sahip olacaktır.

Bundan sonra kan şekeriniz sabitlenmiş ve uzun süreli ya da kısa ama çok enerji gerektiren bir çalışmaya yetecek enerjiniz olur.

• Egzersiz öncesinde orta büyüklükte bir porsiyonun tamamen sindirilmesi için vücudunuza 2-3 saatlik bir süre tanıyın.

• Daha büyük bir öğünün sindirilmesi 4 saati bulabilir.
Yayın tarihi: 06.01.2007
1264
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.