Sağlık

Muzun bilinmeyen faydaları!

Muzun bilinmeyen faydaları!

Sadece karbonhidrat değil bileşiminde bir miktar protein ve yağ içeren muz oldukça besleyicidir. Çok iyi bir potasyum kaynağı olan muzun faydaları saymakla bitmiyor. İşte tüm ayrıntılarıyla Diyetisyen Nesrin Eriş muzun faydalarını anlatıyor.

muz

Potasyum kaynağı olması özelliği ile kas kramplarına ve kas güçsüzlüğüne çok iyi gelir. Muzun potasyum içeriğinin fazla olması meyvenin tüketimi ile kasların çalışması, sinir uyarımı, vücudun su dengesinin kontrolü sağlanır. Potasyum sayesinde kanın pıhtılaşmasını sağlar. Kesik, aşırı kanamalarda fazla kan kaybının olmasını engeller.

Muz tok tutar

Muzun enerjisi fazladır. Bundan dolayı vücuda enerji verir ve lif oranı yüksek olduğu için tok tutar. Normalde meyve tüketiminden sonra hemen açlık hissedilmesine rağmen muz ara öğün olarak rahatlıkla tüketilebilir ve açlık hissine neden olmaz.

Mide rahatsızlıkları için birebir

Mide asit salgısının artmasına neden olmadığı için mide rahatsızlıklarında (gastrit, ülser vs) rahatlıkla kullanılabilir.

Vitamin kaynağı

Muz birçok vitamin için çok iyi bir kaynaktır. Bunların başında B vitaminleri gelir. B vitaminleri strese iyi gelen, antidepresan özellik göstererek rahatlatan vitaminlerdir. Bu nedenle muz strese çok iyi gelir ve mutluluk verir.

Yayın tarihi: 21.05.2012
2836
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.