Sağlık

Mucize iğneler zayıflatıyor

Mucize iğneler zayıflatıyor

Yaz boyu kilo almayı durduramayanlara yeni bir formül...

Fazla kilolardan kurtulmak isteyenler, bölgesel olarak incelmeyi hedefleyenler, selülitleri yok etmeye kararlı olanlar bedenlerini akupunktur iğnelerine teslim ediyor artık. Aynı zamanda iştahı da azaltan akupunktur iğneleri ile zayıflamak zor değil. Bedenin kendi enerjisini de harekete geçiren bu yöntemle zayıflamak bu aralar çok revaçta. Akupunktur doktoru Nermin Sezgin Günaydın, bu yöntem hakkında bilgi verdi.

Son yıllarda akupunkturla tedavi yöntemine olan ilgi daha da yükseldi. Dr. Nermin Sezgin Günaydın da Akupunktur tedavisi uygulayan doktorlardan biri. Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de bulunan "Tradational Chinese Medicine and Farmakology" adlı üniversitede akupunktur eğitimi alan Günaydın, burada bu kadim yöntemin ayrıntılarını pratik ve teorik olarak öğrendi. 3 bin yıl kadar önce Çin'de bir çok hastalık için uygulanan yöntemi Feneryolu'ndaki Doğa-med adlı merkezde uygulayan Günaydın, özellikle kilo problemi olanların ve sigarayı bırakmak isteyenlerin kapısını çaldığını söylüyor. Formunu bu iğnelerinin ucunda arayanların genellikle pişman olmadıklarını vurguluyor. "İnsanlar mutsuz oldukları kilolardan kurtulmak için onlarca yöntem deniyorlar. Bu çok eski bir yöntem ve birçok insan uyguluyor. Öncelikle metabolik bir hastalığın var olup olmadığını anlamak için hastadan ayrıntılı bilgi alıyoruz. Akupunkturla nasıl kilo verildiği noktasında kişiyi bilgilendiriyoruz. Yöntem hakkında bilgilendirilen hasta bilinçli olarak bu tedaviye başlıyor."

Vücudun akupunktur noktalarına uygulanan akupunktur iğneleri bir çok hastalıkla ilgili olarak kullanılıyor.

Akupunkturda katı diyet yok

1997'den beri akupunkturla ilgili çalışmalarına devam eden Dr. Nermin Sezgin Günaydın, ülkemizde de hızla yaygınlaşmakta olan bu tedavi biçiminin rağbet görmesinin en önemli nedenlerinden birisinin ilaçsız ve yan etkisiz olmasına bağlıyor. Vücudun kendi kendini onarma gücünü uyarmaya dayalı bu tedavi yöntemi birçok hastalık için de etkili. Özellikle kilolardan kurtulmak için birçok kadın bu metoda başvuruyor. Günaydın, akupunktur tedavisi hakkında açıklamalar yapıyor: "En çok kilo problemi olanlar tedavi olmak istiyor. Ama bazı yanlış duyumlar alanlar da var. Bize gelenlerden bazıları, "Akupunktur'la hızlı kilo veriliyormuş, bize bunu uygulayın" diyorlar. Ben yıllardır onlara bunun yanlış olduğunu söylüyorum. Ayda verilecek normal kilonun 4 ya da 5 olduğunu söylüyorum. Ve hızlı kilo verdirme yönteminin zararlarını da örneklerle anlatıyorum. Bu şekilde anlattığımda ikna oluyorlar. Onlara yaşamları boyunca yapamayacakları katı diyetler vermek aslında daha sakıncalı. Benimse bu konuda bir disiplin sağlamak adına daha farklı yollarım var. Kendi yemek seçenekleri arasında "daha az yemeleri" gereken yiyecekleri azaltıyorum. Ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmaları için de ayrıca çabalıyorum." Hastanın aşırı yeme isteğinin strese bağlı olabileceğini de dikkate aldığını söyleyen doktor, iğnelerle yapılan stres tedavisi sonrasında da zayıflamanın gerçekleştiğini bildiriyor.

Sigara iğneleri sevmiyor

"Sigarayı bırakmak isteyenler de akupunkturu oldukça tercih ediyor" diyor Günaydın. Alerji ile ilgili sorunları bulunanlar da bu yola başvuruyor. Masabaşında çalışan ve bundan kaynaklı ağrılar yaşayanlar için de iyi sonuçlar elde ediliyormuş. Ekrem ağrıları çekenler de bu iğneleri tercih ediyorlar. Yoğun olarak sık sık boyun ve sırt ağrılarına maruz kalabilen "masabaşı çalışanları" için akupunktur tedavisi etkili oluyor. Çin'de daha çok felçlilerde ve ağrı tedavisinde tercih edildiğinin altını çizen Günaydın, bizde genellikle kilo verme konusunun ilgi gördüğünden söz ediyor: "Çin'de toplumun büyük kesimi normal kiloda olduğu için bu konuda çok fazla şikayet yok" diyor.

Peki akupunkturla kaç seansta tedavi mümkün?

Dr. Günaydın, haftada bir veya iki kez olmak üzere en az 8 seanslık bir tedavinin uygulanması gerektiğini söylüyor. Akupunkturla sigara kaç seansta bırakılır? Başarı oranı nedir? Burada da en az 5 seanslık tedavi gerekiyormuş. Ve sonuçların yüzde yüze yakın olduğunu öğreniyoruz kendisinden. Artık üniversitelerde akupunktur çalışmalarının başladığına dikkat çeken doktor, bu yöntemin önümüzdeki yıllarda yaygınlığının daha da artacağına inanıyor.

Faydalı olduğu hastalıklar

- Migren, baş ağrısı
- Depresyon, Stres
- Sigara bağımlılığı
- Şişmanlık
- Sırt, bel ve boyun ağrıları
- Alerji
- Felç
- Kas rahatsızlıkları
- Sıkça tekrarlanan karın ağrısı ve mide krampları
- Düzensiz ve ağrılı regller
- Yıl boyu grip ve nezle gibi hastalıklardan kurtulamama

Aytıntılı bilgi için
www.doga-med.com
Tel: 0216 345 98 91
Yayın tarihi: 14.08.2005
2124
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.