Sağlık

Mucize diyet var mı?

Mucize diyet var mı?

Her okuduğunuza inanmayın; birçok insan için geçerli olabilecek, tek tip beslenmeye yönelten "mucize diyet" diye bir kavram yoktur!

Kısa vadeli hedefler peşinde olmayan, doğruları yapmak isteyen insanlar mucize peşinde olmazlar. Eğer yaşamımız boyunca istediğimiz kilo ve görünümde olmak istiyorsak, o zaman yaşamımız boyunca uygulayacağımız ve vazgeçmeyeceğimiz doğruları, yani sağlıklı beslenme ilkelerini öğrenmemiz şarttır.

Her insanın doğduğu andan itibaren daha sonraki beslenme düzenini birçok faktör belirler. Bu faktörlerin en önemlilerini şöyle sıralayabiliriz: Genetik faktörler, kişinin kan bulguları ile belirlenebilen organik durumu, sosyal yaşamı ve beslenme alışkanlıkları.

Gazetelerde, dergilerde ya da kitaplarda yer verilen ve çekici bir tanımlamayla "mucize" oldukları bildirilen rejim listeleri hem yanılsama yaratıyor hem de bunları deneyip başarısız olan insanların daha fazla umutsuzluğa kapılmasına neden oluyor. Oysa birçok insan için geçerli olabilecek, tek tip beslenmeye yönelten "mucize diyet" diye bir kavram yoktur. Öğrenmeniz gereken tek şey sağlıklı beslenme ilkeleridir.

Genetik faktörler

Sağlığımız yiyip içtiğimiz şeylerden ve yaşam tarzı seçimlerimizden etkileniyor. Bilimsel araştırmalar göstermiştir ki yaptığımız seçimler sağlığımız üzerinde çok büyük değişiklikler yaratabilir.

Genlerimizdeki küçük farklar vücudunuzun gıdaları nasıl metabolize ettiğini, besinleri nasıl kullandığını ve zararlı toksinleri nasıl vücudunuzdan çıkardığını belirler. Bütün bunlar genel sağlığınızı etkiler. Bunları bildiğinizde, beslenme sisteminizi ve yaşam tarzınızı optimum beslenme ve sağlığınız için değiştirip şekillendirebilirsiniz.

Örneğin, bazı genleriniz kalp rahatsızlığı geçirme riskine sahip olduğunuzu işaret ediyorsa, verilecek beslenme listeleri ve egzersiz tavsiyeleri bu rahatsızlığın gelişme ihtimalini azaltacaktır.

Kişinin organik durumu

İnsanlar beslenme sistemlerini değiştirmek için bir uzmana danışmaya başladıklarında, diğer faktörler gibi vücutlarının o anda içinde bulunduğu durumu öğrenir ve belki de daha önce farkında bile olmadıkları birçok gerçeği fark ederler.

Herhangi bir rahatsızlığı olmadığını düşünen birçok insan yaptırılan bazı kan tahlillerinin sonucunda şeker hastalığı riskine sahip olduklarını, magnezyum seviyelerinin düşüklüğünü, buna bağlı sonuçları ve sebepleri öğrenebilirler.
Yayın tarihi: 27.07.2006
1408
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.