Sağlık

Montıgnag diyeti hakkında diyetisyen görüşleri

Montıgnag diyeti hakkında diyetisyen görüşleri

Bu diyette de protein ve karbonhidtarlar bir arada tüketilmiyor. Kilo vermeye yardımcı olduğu fakat bu diyetle verilen kiloların hızla geri alındığı iddia ediliryor. Diyetteki besleyici öğelerin yeterliliği de tartışma konusu.

Güncellenme tarihi:

Selahattin Dönmez

1- Bence Türkiye'de en çok okunan ve en çok uygulanan diyet sistemiydi. Besin gruplarından karbonhidratlarla proteinlerin aynı öğünde tüketilmemesine dayanmakta. Şunu bilmekte fayda var; besinler eşit oranda olmasa dahi kendi özel yapısı nedeniyle karbonhidrat ve protein hatta bir miktar yağ içerirler. Bence burada yapılmak istenen besinleri ayırarak kişinin günlük alması gereken enerjiyi malesef yanlış yoldan azaltmak.

2- Bu diyet kilo verdirmede bir nebze başarı sağlamış olsa da kilo korumaya diğer sistemlerde olduğu gibi hiçbir fayda sağlamamıştır. Aslında bu diyet sistemindeki en büyük hata kilo vermeye başlayan bireylere beslenme uzmanı olacaklarmış gibi hem çok doğru olmayan' hem de karmaşık bilgilerin verilmiş olması.

TAYLAN KÜMELİ

Karbonhidrat içeren besinlerle protein içerenlerin birbirin¬den ayrı alınması(gıdaları ayrıştırma) esasına dayanıyor. Montignac prensiplerine göre, enerji veren proteinler, glusitler ve yağlar ile enerjik olmayan lifler, su, vitamin, mineral ve eser elementler birlikte alınmıyor. Çok düşük kalorili beslenme listelerini ve tek tip beslenme programlarını uygulayan kişilerin çok ciddi sağlık problemleriyle karşılaşma olasılığı yüksektir.

Özellikle bu tür bir beslenme rejimi mide bağırsak sisteminde bozukluklara ve sinir sisteminde defekt oluşumuna yol açabilmektedir.

MUZAFFER KUŞHAN

Mesleği personel müdürlüğü olan Montignac'ın getirdiğihiçbir yenilik yok. Para kazanmak amacıyla lanse edilen bir bilgi hırsızlığı bu diyet. Şeker yendiğinde kan şekerini çok kı¬sa zamanda yükseltir. Salgılanan insülin kanda yükselen şekeri öncelikle doğru daha sonra kullanılmak üzere karaciğer ve kas hücrelerinde depo eder. Geri kalanını yağa çevirir. Yedikçe acıkan, acıktıkça yiyen ve durmadan şişmanlayan bir insan modeli ortaya çıkar. Dr. Atkins diyetinin de temel felsefesi kan şekerini çok kısa zamanda yükseltenler ve daha birçok karbonhidratın yasaklanması temeline dayanmaktadır. Kilo almanın sebebi olarak aynı şeyler anlatılmaktadır. Fikir doğrudur ve tıbben ispat edilmiştir ama onun buluşu değildir.

ZUHAL GÜLER

Ayrıştıma diyetiyle aynı özellikte olan bir diyet. Bu ikisinin ana prensibi protein ile karbonhidrat içeriği olan besinlerin aynı anda tüketilmemesi. Halbuki besinlerin içerisinde 3 besin öğesi olan protein, karbonhidrat ve yağ bir arada bulunmakta.

Bir besin tüketildiğinde sadece bir besin öğesini almakiçin analiz ile besin öğelerini ayrıştırmak gerekmektedir. İşte bu şekilde asıl anlamda ayrıştırma yapılmış olacaktır. Fakat bu besin öğelerinin yiyeceklerden ayrıştırılması normal şartlarda mümkün değildir. Bu tarz ayrıştırma diyetleri, yağsız doku kitlesinden kayba neden olduklarından sağlıksız kilo verilmesine neden olmaktadır.

Yayın tarihi: 08.10.2004
1042
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.