Sağlık

Minerallerle gelen sağlık

Minerallerle gelen sağlık

Yazın sıvı tüketimi daha da önem kazanıyor, özellikle terle kaybedilen elektrolitleri de düşündüğümüzde maden suyu tüketimi daha da önemli hale geliyor.

"Doğal Mineralli sular"da (maden suyu) çözünmüş bulunan kalsiyum, magnezyum, sodyum ve klor gibi ana mineraller; flor, iyot gibi eser elementler ve bikarbonat ve sülfat gibi iyonların bir dizi fizyolojik fonksiyonlar üzerine destekleyici etkileri ve bazı hastalıklarda da terapötik yararları söz konusudur.

1 Böbrekler üzerinde: Mineralli sular böbrek ve idrar yollarında taş oluşumunu önlerler. İdrar yolu enfeksiyonlarında özellikle bikarbonat, magnezyum ve kalsiyum içerikleri yüksek mineralli sular iltihabı geriletici etki gösterirler. Boşaltım sisteminin birçok hastalığında böbrek fonksiyonlarını destekleme ve geliştirme amacıyla bol su ile birlikte doğal mineralli su içilmesi temel önlemlerdendir.

2 Metabolizma üzerine: Mineralli sular özellikle sülfatlı olanlar, safra kesesi tembelliğinde yararlıdır ve pankreas fonksiyonlarını da desteklerler. Diyabette sodyum bikarbonatlı suların insülinin etkisini güçlendirdiği bildiriliyor. Yine, hem idrar miktarını, hem idrar pH'sını, hem de idrarla ürik asit atılımını artırabiliyor, bu yüzden gut hastalığında krizlerin ve ürat taşlarında da yeni taş oluşumunun önlenmesinde yararlı oldukları düşünülmektedir.

3 Sindirim sistemi üzerine: Günümüz insanının, az su içme alışkanlığı, minerallerden yetersiz beslenme, hareket azlığı ve sedanter yaşam gibi özellikleri, sindirim sistemi rahatsız-lıklarının başlıca nedenleridir. Bunların başında da kabızlık gelir. Burada sülfatlı (600 mg/L- 1200 mg/L) mineralli sular çok yararlıdır.

4 Mineralli su her yer ve koşulda hizmete hazırdır: Birçok kişi, özellikle ileri yaşlılar susama hissine göre su içer. Sonuç, günlük gereksinimden çok daha az miktarlarda su içilmesidir. Bunu önlemek ve yeterli su içilmesini kolaylaştırmak için, evde ve işte mineralli su gözle görünür ve kolay ulaşılır yerlere yerleştirilmelidir. Böylece yeterli su içmenin unutulmaması garantiye alınmış olur.

5 Sıcak günlerde daha fazla mineralli su tüketilmelidir: yazın, aşırı sıcak günlerde terleme ile büyük miktarlarda su kaybı olabilmekte, bununla orantılı su gereksinimi de günlük gereksinimin 2 ya da 3 katına kadar çıkabilmektedir. Sokağa çıkılamayan aşırı yaz sıcaklarında evde, buzdolabımızda bulunan maden suyu iyi bir seçimdir

Yayın tarihi: 18.06.2009
1726
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.