Mahmure

Sağlık

Diyet & Fitness

Mineral eksikliği çekiyor musunuz?

Mineral eksikliği çekiyor musunuz?

Sürekli yorgunsunuz, cildiniz kuruyor ve tırnaklarınızda lekeler var. O zaman mineral takviyesine ihtiyacınız var demektir.

Güncellenme tarihi: 05.05.2014
Yeteri kadar mineral almamanız pek çok soruna yol açabiliyor. Aşağıdaki tabloda hangi vitamin eksikliğinin nasıl sorunlara yol açtığını bulabilirsiniz...

MİNERAL EKSİKLİĞİNDE
GÖRÜLEN BELİRTİLER
EN ÇOK HANGİ
BESİNLERDE VAR?
DEMİR Yorgunluk, bitkinlik,
çarpıntı, soluk bir ten
Kırmızı et, kuru
meyveler, güçlendirilmiş
tahıllar
KALSİYUM Kaslarda kramp, göz
seğirmesi
Süt ve süt ürünleri,
yeşil yapraklı sebzeler
POTASYUM Kuru cilt, yorgunluk,
yavaşlayan refleksler, kas zayıflığı
Muz, tam tahıllar,
kuru meyveler
ÇİNKO Tat alma duyusunda bozulma,
düşük bağışıklık sistemi, cilt
sorunları, tırnaklarda beyaz
lekeler, çizgiler,
premenstruel sendrom (PMS)
Et, kabuklu deniz ürünleri,
süt ve süt ürünleri,
kabak çekirdeği.
MAGNEZYUMSoğuk el,
premenstruel sendrom (PMS),
sinirlilik, uykusuzluk
Bal, kepekli ekmek,
ton balığı, yer fıstığı,
yeşil sebzeler.


Ne kadar sağlıklı pişiriyorsunuz?
Markette, manavda, pazarda hep sağlıklı besinleri seçiyorsunuz. Peki bunları hazırlarken, pişirirken ne kadar sağlıklı bir yol izliyorsunuz?

• Domates: Pişirilmiş domates, çiğ domatese göre çok daha güçlü bir likopen deposudur, Güçlü bir antioksidan olan likopen, domatesin kabuğuna yakın olan kısımda da bol miktarda bulunuyor. Bu nedenle kabuklarını soymak iyi bir fikir değil.

• Somon balığı: Yağlı balıklara biraz zeytinyağı sürüp fırında pişirmek balığın yağ oranını artırmaz, çünkü balık o yağı emmeyecektir. Aynı oranda yağda kızartmak ise yağ oranını yüzde 10 civarında artırıyor. Suda pişirmek ise tabii ki yağ oranını artırmaz, hatta biraz azaltıyor.

• Sarımsak: Sarımsağı çiğ yemek yerine ezmek ve pişirmeden önce 30 dakika boyunca bekletmek içeriğindeki kalbi koruyucu maddeleri aktif hale getiriyor. Yine sarımsağı pişirmek de aynı şekilde bu faydalı içerikleri açığa çıkarıyor.

• Brokoli: Brokolinin içeriğinde bulunan besin maddelerini korumak için en iyi yöntem buharda pişirmek. İtalyanların yaptığı bir araştırmaya göre kızartma yöntemi brokolide bulunan birçok besin maddesini yok ediyor, suda haşlamak ise yine bu besinlerin suya karışarak kaybolmasına neden oluyor. Haşlama yolunu seçtiğinizde çok az suda haşlayın.

Pişirme püf noktaları
1163
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.