Migren

Migren, ısırırken alt ve üstçenenin tam buluşmamasından da kaynaklanabilir, sürekli oturduğunuz koltuğun size uygun olmamasından da. Bu sorunlar fiziksel terapilerle çözülür. Ama sorun 'derin'deyse ne kadar tedavi görseniz, masaj yaptırsanız da nafile.

Migren bazen insan vücudundaki herhangi bir mekanik (fiziksel) sorundan da kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden de, fizyoterapiste, masaj uzmanına, hatta diş hekiminize bile danışmakta yarar vardır.

Migren şikâyetlerinizin çenenizi sıkmanıza mı bağlı olduğunu, diş hekiminiz size hemen söyleyebilir. Bu duruma tıpta 'TMJ ağrısı' denir. Tam adı ise 'temporomandibular joint dysfunction'dır (temporomandibular eklem bozukluğu).

İki çeneyi buluşturmak
TMJ, üst ve altçeneyi birbirine bağlayan, kulağın önünde yer alan eklemin adıdır. Birçok diş hekimi, migrenleri böyle bir soruna bağlı olan insanların ağrılarını geçirmeyi başarmıştır. Yaptıkları, bu insanların 'ısırış'larını, yani ısırdıkları zaman iki çenenin birbiriyle buluşma düzenini değiştirmektir.

Aslında "ısırış"ınızda bir sorun olmayabilir, ama uyku sırasında dişlerinizi sıkıyor da olabilirsiniz. Geceleri uyurken arka dişlerin üzerine 2 milimetre kalınlığında, 'splint' adlı bir alet takmakla, migren ağrılarının geçtiği görülür.

Bedende "mekanik hasar" oluşmuşsa
Bazen de migrenin, geçirilmiş bazı kazalara, yaralanmalara bağlı olduğu ortaya çıkar. Yani bedende 'mekanik bir hasar' oluşmuştur. Örneğin bir futbol maçında, bir trafik kazasında, başın üzerine düşme sonucunda veya başınızı duvara çarptığınızda böyle bir sorun meydana gelebilir. Bu durumda bir manipülasyon uzmanı, ki bunlar Türkiye'de tıp doktorlarıdır, el ile yapacağı hareketler ve manipülasyonlarla, migrene neden olan arızayı tedavi edebilir.

Sorun derindeyse...
Migren ağrılarının çoğunluğu, kronik olarak gerilmiş, kasılmış adalelerden kaynaklanır. Bunlar ensede, sırtın üst bölümünde, kafatasında bulunan veya çeneyi idare eden adaleler olabilir.
Bazı insanlar adalelerdeki gerginliği gidermek için düzenli olarak yapılan masajdan çok yarar sağlar. Ama altta yatan nedenlere inilmedikçe, masajın yararları kısa süreli olacaktır.
Yayın tarihi: 26.04.2001
2406
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.