Sağlık

Mide kelepçeleri dost mu, düşman mı?

Mide kelepçeleri dost mu, düşman mı?

Dünya Sağlık Örgütü, obeziteyi sigaradan sonraki en yaygın sağlık problemi olarak ilan etti. Obezite ile Mücadele ve Bilinçlendirme Derneği Bilimsel Kurul Başkanı Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Oktay Banlı'yla mide kelepçesi ile obezite tedavisi hakkında konuştuk.

Mide kelepçeleri dost mu, düşman mı?
Obezite nedir?
Kısaca vücuttaki aşırı yağ birikmesidir. Sadece bir estetik sorun olmayıp; hastanın psikolojik, sosyal ve iş yaşantısını da etkileyerek yaşam kalitesini düşürmektedir. Beraberinde hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp ve solunum hastalıklarını da getirmekte ve hastanın yaşam süresini kısaltmaktadır. Obezite bu nedenlerle mutlaka tedavi edilmelidir.

Obezite tedavisi nasıl olur?
Tedavide diyet, egzersiz, ilaçlar ve akupunktur gibi yöntemler ilk etapta denenmektedir. Ancak ileri derecede kilolu hastalarda bu yöntemlerle kalıcı bir kilo vermenin sağlanması çoğunlukla mümkün olamaz. Her yıl kilo verme konusunda binlerce diyet programı önerilmekte, pek çok bitkisel yöntem bildirilmektedir. Zaman zaman obezite için kullanılan ilaçlarda ciddi yan etkiler ortaya çıkar. 10-15 kg. fazlası olan, belli dönemlerde kilo vermesi gereken kişiler obezite hastası değildir. Cerrahinin konusu, ideal kilosunun çok üstünde olan hastalardır ve bu hastalar için 10-20 kg. verilmesi çok anlamlı değildir. Onlar için obezitenin kalıcı tedavisi cerrahidir. Diğer tedavi metotlarından fayda görmeyen ya da kilo verdiği halde yeniden kilo alan obez hastalarda obezite cerrahisi bir seçenek olarak sunulmalıdır.

Hastaların cerrahi tedaviye uygun olup olmadığı nasıl belirleniyor?
Vücut-kitle indeksi çok önemli bir kriterdir. Kilonun boyun m²sine bölümüyle bulunur, örneğin: Hasta 140 kg, boyu 160 cm. olsun. Şu şekilde hesaplanır 140/1.6²=55. Bu şekilde yapılan hesaplamada vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan hastalara cerrahi tedavi önerilmektedir. Vücut kitle indeksi 35 ve üzeri olan hastalarda ilave hastalık örneğin hipertansiyon, şeker hastalığı varsa, bu hastalara cerrahi tedavi önerilir.

Ayrıca, yapılan tetkiklerde altta yatan bir hormonal hastalığın olup olmadığı araştırılır. Tiroit fonksiyon testleri/ kortizon gibi hormonlar mutlaka tetkik edilir. Hastanın alkol ve madde bağımlılığı olmamalıdır. Hastanın genel anestezi almasına engel bir durumu olmamalıdır. Hasta yaşı, kesin olmamakla birlikte 18-60 arası olmalıdır.

Obezite cerrahisinde en önemli kriter nedir?
En önemli kriter, hangi hastaya hangi ameliyatın seçileceğidir. Burada hastanın diyet alışkanlığı iyice sorgulanmalıdır. Yüksek kalorili sıvı içecekler tüketenlerde veya fazla miktarda katı yemek yiyenlerde seçilecek ameliyat farklıdır, ülkemizde özellikle fazla miktarda katı yemek yeme, ekmek tüketme alışkanlığı olan hastalarda tercih edilen, mide hacmini küçültücü ameliyatlardır. Avrupa'da ve ülkemizde en sık yapılan mide hacmini küçültücü ameliyat, gastric band; yani kelepçe ameliyatıdır.

Yayın tarihi: 25.11.2010
1884
dahafazlası
YORUMLAR

bence ameliyat ve kelepçe olaylarına girmeden de destek alabiliriz, yani anestezi ile neşter altına girmektense, sporumu, diyetimi yapar, en extremi bir de yardımcı ürün kullanırım ki, yardımcu ürün olmalı benim iradem dışımda vücudumu eritip bitirmemeli, zayıflayacağım derken iskelet kılıfı gibi dolaşmak istemem, şimdi alli diye bir şey araştırıyorum, onayladığımda yine paylaşırım...

mahmure 29.11.2010 16:40:49

ehil ellerde yapildigi takdirde obezler icin son care...

selvi 25.11.2010 10:07:52

gerçektende günümüzün en yaygın problemi obezite

SEVGİ 25.11.2010 09:21:52
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.