Sağlık

Mesleğe göre diyet

Mesleğe göre diyet

Uzmanlar büro içinde çalışanlara daha düşük kalorili diyet, sürekli hareket içinde olanlara yüksek kalorili diyet öneriyorlar.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Dahiliye Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Uzun yapılacak diyetin kilo, boy ve meslek grubuyla yakından ilişkisi olduğunu ve yapılacak yanlış diyetin baş dönmesi, bulantı, baş ağrısı ve ciddi birçok soruna davetiye çıkaracağını belirtti.


Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Dahiliye Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Yusuf Uzun, obezite tedavisinde yapılan diyetin, kilo, boy ve meslek grubuyla yakından ilişkisi olduğunu söyledi.
Uzun, kilo ve boya göre günde bin ile bin 200 arasında değişen düşük kalorili diyetler uygulanması gerektiğini belirtti. Uzun, "Diyetin yanında mutlaka egzersiz de yapılmalıdır. Büro içinde çalışanlar daha düşük kalorili diyetleri uygulayıp, büro içinde yapılabilecek egzersizler yapmalıdırlar. Bedensel olarak çalışanlar ise daha yüksek kalorili diyetleri uygulamalı" dedi. Uzun, özellikle proteinlerce fakir sıvı diyet uygulayanlarda hayati tehlike söz konusu olduğuna da işaret ederek, "Mutlaka, diyet yaparken düşük kalorili besinler tüketerek dengeli beslenmeye ve egzersiz yapmaya özen gösterilmelidir. Zayıflamak için temel şartın düşük kalorili besinlerle dengeli beslenme ve egzersiz yapmak olduğu unutulmamalıdır" diye kaydetti.

Yan etkiler
Ani ve egzersiz dışı zayıflamalarda tehlikeli durumların ortaya çıkabileceğini belirten Uzun, düzgün yapılmayan diyetlerin yan etkileri olacağının unutulmaması gerektiğini belirtti. Yan etkilerin baş dönmesi, baş ağrısı, adet düzeninde bozulma, kabızlık, bulantı, safra kesesinde taş şeklinde ortaya çıktığını kaydeden Uzun, ani zayıflamanın gizli kalp hastalığı olanlarda ölümlere bile sebep olabileceğini söyledi. Uzun, kilo vermenin mide küçültme, bağırsak yolunu kısaltma gibi cerrahi yöntemlerle de mümkün olduğunu, ancak çok zorunlu olmadıkça zayıflamak için cerrahi yöntemlerin kullanılmaması gerektiğini kaydetti.
Yayın tarihi: 17.09.2001
1072
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.