Sağlık

Menopozu geciktiren 5 hareket

Menopozu geciktiren 5 hareket

Tibet'ten Batı dünyasına yayılan 5 basit hareketle menopozu geciktirip daha rahat geçirmeniz mümkün.

Uzun yaşamanın sırlarını ararken "Acaba bugün kendim için ne yaptım" diye düşünüyor musunuz? Hastalıklar henüz karşınıza çıkmadan önlem alarak, bağışıklık sisteminizi artırıcı ne tür yöntemler uyguluyorsunuz? Unutmayın eğer siz kendiniz için bir şeyler yapmazsanız, başkaları hiç yapmaz. Geçenlerde bir toplantı sırasında tanıştığım, yaşından çok genç gösteren, üstelik sadece bazı basit hareketler sayesinde henüz 42 yaşındayken menopoza girmekten kurtulduğunu anlatan bir uzmanın önerdiği kitabı sizlerle paylaşmak istiyorum. Peter Kelder'in yazdığı ve Dharma Yayınları arasında yayınlanan "Tibet'in Gençlik Pınarı" adlı kitapta yer alan, emekli bir İngiliz subayı tarafından Batı'ya aktarılan beş Tibet egzersizinin çok büyük yararları var.

Dünyada ilgiyle okunan kitapta sağlık için gerekli fiziksel hareketlerin yanı sıra beslenme sırları da var. Yaşınız ve fiziksel durumunuz ne olursa olsun gençlik, sağlık ve canlılık kazanmak için her gün kısa bir süre de olsa bu hareketleri uygulayabilirsiniz. Bu hareketleri gerçekleştirirken yavaş ve derin soluklar almak yeterli. Soluk alıp vermenin bu hareketlerin yararları arasında doğrudan bağlantısı var.

Birinci hareket: Dolaşımı geliştirerek varisli damarlar, osteoporoz ve baş ağrılarına iyi geliyor. Her gün yapmak tüm bedeni gençleştiren bir süreci başlatabilir.

İkinci hareket: Tiroit bezi, böbreküstü bezleri, böbrekler, sindirim organları ve prostat ile rahmi de içine alacak şekilde cinsel organlar ve bezler üzerinde onarıcı bir etkisi var. Arterit, osteoporoz, düzensiz regller, menopoz semptomları, sindirim ve bağırsak sorunları, sırt ağrısı, bacak ve boyunlardaki sertliğe iyi geliyor.

Üçüncü hareket: İkinci gibi üçüncü de tiroit bezlerini, böbreküstü bezleri, böbrekleri, sindirim sistemi organlarını ve prostat ile rahmi de içine alarak cinsel organları gençleştiriyor. Menopoza girmiş ve düzensiz veya tembel regl dönemleri geçirme eğilimindeki kadınlar için özellikle iyi.

Dördüncü hareket: Tiroit bezi, sindirim sistemi, prostat ile rahmi de içine alacak şekilde cinsel organları ve bezleri dolaşım ve lenfatik akış üzerinde canlılık veren bir etkisi var. Karın bölgesini, uylukları, kolları ve omuzları güçlendirir. Eğer sinüs tıkanıklığınız varsa bu hareketin burun deliklerinizi açtığını da fark edebilirsiniz.

Beşinci hareket: Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olan dolaşım ve lenfatik akışın geliştirilmesine yardımcı olur. Derin soluk alıp vermeyi, enerji ve canlılığı uyarır. Diğer hareketlerde olduğu gibi özellikle menopoz ve düzensiz regl dönemleri semptomlarını hafifletiyor.
Yayın tarihi: 07.10.2004
1200
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.