Sağlık

Menapoz Döneminde...

Menapoz Döneminde...

Menapoz dönemi kadınlar için hayatlarında bir dönüm noktasıdır. Hayatlarının bu devresini bilinçli geçirmek, sıkıntıları ve sağlık sorunlarını en aza indirgemek için çok önemlidir. Bunun için birkaç öneri de bizden gelecek:

Unutkanlığa Karşı Beyin Jimnastiği
Menopoz döneminde sıkça karşılaşılan sorunlardan biri de unutkanlık. Resim yapan ya da yazı yazan, yani yaratıcılığını kullanan kadınlar bu sorundan daha az etkileniyor. Yapılan araştırmalar, östrojen takviyesi alan kadınlarda unutkanlık ve hafıza sorunlarına daha az rastlandığını ortaya koyuyor. Siz de unutkanlıktan şikayetçiyseniz, yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz alanlara yönelin. Beyin jimnastiği ve konsantrasyon çalışması yaparak beyninizin her iki bölgesini de çalıştırmayı ihmal etmeyin.

Uykusuzluğun düşmanı ılık banyo
Uykusuzluk, menopoz döneminde kadınlarda en sık görülen şikayetlerden biri. Siz de uykusuzluktan yakınıyorsanız, bir takım kurallarla bu kabustan kurtulabilirsiniz. Öncelikle ılık bir duş alın. Akşam saatlerinde alacağınız ılık bir duş, vücudunuzun gevşemesine yardımcı olacaktır. Akşam saatlerinde ağır egzersizlerden kaçının. Çünkü egzersizler uykuyu başlatan hormonların seviyesini azaltır. Ayrıca akşam yemeğinde ağır besinler tüketmeyin. Bunun yerine, salata, püre ve yoğurt gibi hafif yiyecekleri tercih edin. Alkolden uzak dürün ve çay ile kahve tüketimini kısıtlayın. Sizi gün boyunca rahatsız eden olayları düşünmekten de kaçının.

Yogayla gelen huzur
Hormonlardaki dalgalanmalar ve vücuttaki köklü değişimler kadınların çabuk sinirlenmesine yol açıyor. Hareketli bir yaşam tarzı ve düzenli yapılan egzersizler, bu sorunun aşılmasında önemli bir işleve sahip. Huzuru yakalamanın ve iç dünyayı yeniden keşfetmenin bir yolu da; Yoga. Artık "Yoga için yaşım geçti", "Zamanım yok" gibi bahaneleri bir kenara bırakın ve ruh ile bedeninizi Nirvana'ya yükseltmenin tadını çıkarın.

Egzersizlerle mutluluğu yakalamak
Östrojen değerinin azalmasına bağlı olarak beyindeki duygu dengesi de olumsuz etkileniyor. Sabah yataktan çok zinde ve mutlu bir şekilde kalkarken, akşam saatlerinde hırçın ve ağlamaklı bir ruh hali taşıyor olabilirsiniz. Ruhsal durumunuzu dengelemek için melisa çayı içmenizde yarar var. Ayrıca, pek çok sorunda olduğu gibi egzersizler burada da yardımınıza koşuyor. Egzersizlere başladıktan yaklaşık 20 dakika sonra salgılanan mutluluk hormonu endorfin, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak.
Yayın tarihi: 26.04.2001
842
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.