Sağlık

Meme Kanseri Riski

Meme Kanseri Riski

Günümüzde her 8 kadından birinin meme kanserine yakalanma riskinin olduğuna dikkat çeken uzmanlar tüm kanserlerde olduğu gibi meme kanserinden de korunma yolları olduğunu bildiriyor.

Meme kanseri günümüzde kadınlar arasında en sık görülen kanser çeşidi. Yaşam boyunca her sekiz kadından biri meme kanserine yakalanma riskini taşıyor. Özellikle yirmili yaşlardan itibaren başlayan meme kanseri riski ilerleyen yaşlarla beraber riskini giderek artırmaya başlıyor. Tüm kanser tiplerinde olduğu gibi meme kanserinin de erken teşhisi hastalığın seyri açısından son derece önemli bir rol oynuyor. Bu konuda uzmanlara olduğu kadar size de büyük sorumluluklar düşüyor. İşte size meme kanserinden korunmak için yapılması gerekenlerden bazıları:

Öncelikle eğer sigara içiyorsanız sigarayı mutlaka bırakmaya çalışın. Çünkü sigara doğrudan etki ile solunum yolları kanserlerine neden olur, ayrıca bağışıklık sistemini baskılayarak da tüm diğer kanserlere yakalanma olasılığını artırır.

Pek çok kanserin yanı sıra meme kanseri içinde risk teşkil eden alkolden uzak durmaya çalışın.

Beslenme düzeniniz sizin için son derece önemli olmalı. Özellikle sebze, meyve ve tahıldan oluşan zengin bir beslenme çeşidini tercih etmeye çalışın. Çünkü bu tür beslenmenin kanserden koruyucu olduğu artık kesin olarak biliniyor.

Sizin için belki de en önemlisi düzenli egzersiz yapmak. Şu bir gerçek ki düzenli egzersiz yapanlarda yapmayanlara oranla kansere yakalanma riski yüzde 60 daha az.

Meme kanserinden korunma kadar erken teşhisin önemi de göz ardı edilemez. Çünkü erken teşhis ile tam şifa yüzde 90'ın üzerinde ve tedavi şekli hem hasta hem de doktor için oldukça kolaydır. Oysa ilerleyen vakalarda artan risk sonucu sağ kalma oranları azalmakta ve tedavide güçleşmektedir. Özellikle yirmili yaşlardan sonra düzenli olarak doktorunuzun ve kendinizin yapabileceği kontrollerle erken teşhise yardımda bulunmuş olursunuz. Erken teşhis için mevcut kanser risklerini bilmeniz gerekir. Özellikle yakın akrabalarınızda meme kanseri olanlar varsa, uzun süre östrojen hormonu etkisinde kaldıysanız, fazla yağ ve alkol tüketiyorsanız, iyi huylu meme hastalığınız varsa, bir diğer memenizde kanser varsa, rahim, yumurtalık veya kalın bağırsağınızda kanseriniz varsa, hiç doğum yapmamış veya otuzbeş yaşından sonra doğum yaptıysanız meme kanseri riski altında olabilirsiniz.

Erken teşhis için ayrıca ayda en az bir kez memenizi muayene etmeniz ve eğer meme şikayetleriniz varsa bunları göz ardı etmemeniz gerekir. Özellikle her adet döneminin 9. ve 10. günleri muayene için en uygun dönemdir. Bu kontrolü şu şekilde yapabilirsiniz: Memenizi yatar pozisyonda parmak uçlarınız ile muayene edip, özelikle nohut, mercimek gibi kitlesel yapı aramalısınız. Bu muayeneyi koltuk altınına da yapabilirsiniz. Hiçbir şikayetiniz olmasa bile otuzbeş yaşında yıllık kontrollerinize başlamalı ve ilk mammografi ve ultrasonografinizi yaptırarak meme kanseri olma riskini en aza indirmelisiniz.
Yayın tarihi: 08.05.2001
612
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.