Sağlık

Mazeretim var, zayıflayamıyorum!

Mazeretim var, zayıflayamıyorum!

Sağlık sorunlarıyla uğraşırken kilo veremeyeceğinizi düşünmeniz normal, ancak...

Vücut ölçülerinin zamanla değişmesini önlemek kolay değil, hatta doğrusunu isterseniz çok da zor! Özellikle bazı sağlık sorunları, genler ve hormonlar, kiloların artmasında etken oluyor. İşin içine sağlık sorunları da girince, kilo veremeyeceğinizi düşünmeye başlamanız normal. O halde önerilerimize kulak verin.

Bazı kişilerin genetik özellikleri, sık sık acıkmaya zorlar. Üstelik bu kişiler, kolay kolay da doymak bilmezler. Kuşkusuz şişmanlık sadece genlerin marifeti değildir.

Diyelim ki, sizin şişman olmanızı genleriniz sağladı. Suçu genlere attıktan sonra oturup, tabaklar dolusu yemek yemeye kalkışmayın!

Elbette siz de kilo verebilirsiniz. Ancak istediğiniz vücut ölçülerine ulaşabilmek için başkalarından daha çok çaba harcamanız gerektiğini önceden kabul edn. Yiyeceklerinizin içerdiği kalori miktarını iyi hesaplayıp, doyurucu olmasına karşın kalorisi az olan yiyecekleri tercih edin.

Bu uygulamayla genlerinize karşı giriştiğiniz savaşı büyük ölçüde kazanmış olursunuz.

Diyabet sorunu

Kan şekeri yüksek olanlar yani diyabet hastalığına yakalananlar da genellikle şişmanlıktan yakınırlar.

Özellikle yaşlılık diyabeti sayılan ikinci tür diyabete yakalananların çoğunun aşırı kilolu olduğu biliniyor.

Ayrıca diyabetli kişilerin kilo vermekte de zorlandıkları bir gerçek. Şekersiz, posalı besinler, tahıl ürünleri, kepekli undan yapılmış ekmekler, diyabetli kişiler için yararlıdır. Bu sayede ağır ağır ama kalıcı zayıflamayı başarırlar.

Çok düşük kalorili diyetler tehlikelidir, çünkü bu diyetler kandaki şeker miktarını olumsuz yönde etkiler ve kişilerin hayatı tehlikeye girebilir.

Diyabetli kişi, ağır ağır kilo vermeli ve ona önerilen beslenme planına harfi harfine uymalı.

'Hap'ın etkisi

Kısaca 'Hap' olarak adlandırılan doğum kontrol hapları kadınların kilo almalarına neden olabiliyor.

Eğer sağlıklı bir düşük kalorili diyet de hapın zararlarını gideremiyorsa, o zaman doktorunuza danışıp, doğum kontrol yönteminizi değiştirmelisiniz.

Dayanılmaz yiyecekler

Yiyecek görünce dayanamamak, halk arasında çok yaygın bir olaydır ama beslenme uzmanları yiyeceklere dayanamamanın, vücudunuzun yağ bağlamasına neden olacağına inanamıyorlar.

Böyle bir sorunu olanların hiç zaman kaybetmeden bir beslenme uzmanına görünmesi en doğru hareket olur.

Kimseye danışmadan bazı yiyecekleri yasaklamak tehlikeli sonuçlar yaratır.

Hareketsiz kalmak için bahane yaratmayın

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak, fazla kilolardan kurtulmak için sadece sofrada alınan önlemler yetmez. Hareket etmek ve vücut egzersizleri yapmak da seçtiğiniz besinler kadar önemli.

Ama biz kendimizi hareketsizliğe mahkum etmek için öyle güzel bahaneler yaratıyoruz ki, duyan şaşırıp kalıyor!

Size bu zararlı bahanelerin en yaygın olanlarını sıralayalım:

Hamileyim ne yapabilirim?

Egzersiz yapmaktan söz açılınca, bebek bekleyen kadının bahanesi hazırdır!

Oysa belli sınırlar içinde egzersiz yapmak, hamile kadına da, karnında taşıdığı bebeğe de yarar sağlar.

Hamile kadın, önceleri uygulamaya alışkın olduğu egzersizleri denemelidir.

Yürümek ve yüzmek, hamile kadın için bire birdir. Tabii, çarpma ve düşme tehlikesi yaratan sporlardan mutlaka uzak durulmalı.

Sırtım ağrıyor

Sırt ağrıları, hareketleri zorlaştırır, yavaşlatır. Fakat hareketsiz kalkmakla da bu ağrılardan kurtulamazsınız.

Fazla hızlı olmamak şartıyla yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, sırt kaslarının esnekliğini artırır. Yüzmek de yararlıdır.

Sırt sorunları için hangi sporu nasıl yapmanız gerektiğini doktorunuz size anlatacaktır. Ağrıları bahane edip köşenize çekilmeyin.

Masabaşı çalışıyorum

Çalışma hayatını gün boyu masa başında otururak geçirenler, vücutlarının sağlıklı bir olamamasını doğal karşılıyorlar.

Hemen belirtelim, böyle bir bahane kabul edilemez. Günde yarım saat yürümek, vücudunuzun forma girmesini, güçlenmesini sağlayacaktır. Hiç değilse öğle tatillerinde yürüyüş yapmayı adet edinin. Haftada bir kez bir fitnes klübünde egzersiz yapmanız da mümkün.

Çok yorgunum

İş hayatında karşılaşılan sorunlar, aile içinde yaşanan olaylar egzersiz yapmaya zaman bırakmaz. Yorgunluktan yakınıyorsanız günde 10 dakika hızlı tempoyla yürüyüş yapın. Bu size iki saat yetecek kadar enerjji verir.

Yorgunluk hissinin bir nedeni de kansızlık olabilir. Kandaki demir oranının azalmasıyla ortaya çıkan sorunu gidermenin en kestirme yolu, demir içeren yiyeceklerle beslenmektir.

Derleyen: Azize Bergin - Hürriyet
Yayın tarihi: 13.03.2006
998
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.