Sağlık

Mantar zehirlenmelerine dikkat!

Mantar zehirlenmelerine dikkat!

Zehirlenme belirtileri göz yaşarması, bol tükürük salgısı, terleme, mide bulantısı...

Mantar zehirlenmelerine bağlı ölümlerden korunabilmek için yabani mantarlardan tümüyle uzak durulması gerekiyor.

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, özellikle Ramazan ayı ve sonbaharda mantar zehirlenmelerine bağlı ölümlerde artış olduğuna dikkat çekilerek, bu konuda vatandaşların önemli bir bölümünün yanlış ve kalıplaşmış bazı inanışlar doğrultusunda hareket ettiği belirtildi.

Ormanlık alan ve kırlarda kendiliğinden yetişen mantarların yenilebilenlerini zehirlilerinden ayırmanın güçlüğü vurgulanan açıklamada, zehirli mantarı kolayca tanımak için pratik ayrım noktalarının bulunmadığı kaydedildi.

Kulaktan dolma yemeyin

Açıklamada, "kulaktan dolma, yanlış, kalıplaşmış ve bilimsel değeri olmayan inanışlarla mantarları tanımaya ve yorumlamaya çalışmak çok ciddi sonuçlar doğurmaktadır" denildi.

Mantar zehirlenmeleri ve buna bağlı ölümlerden korunabilmek için yabani mantarlardan tümüyle uzak durulması gereğine işaret edilen açıklamada, seralarda özel olarak yetiştirilen ve marketlerde özel ambalaj içinde satılan, firma adı ve adresi belli olan mantarların tüketilmesi önerildi.

Zehirlenme belirtileri

Yabani mantar yiyenlerden, göz yaşarması, bol tükürük salgısı, terleme, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, baş dönmesi, karın bölgesinde kramp ve göz bebeklerinde küçülme olanların vakit kaybetmeksizin kusturulması ve en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna götürülmesi istendi.

Açıklamada, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi bünyesindeki Ulusal Zehir Danışma Merkezi'nde özellikle acil servislerde görev yapan doktorlara yönelik zehirlenmeler konusunda seminerler verildiği belirtilerek, bununla Türkiye'nin değişik bölgelerinde uygulanan tedavilerin standardize edilmesinin hedeflendiği bildirildi.
Yayın tarihi: 14.10.2005
874
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.