Sağlık

Manken değilim o halde yiyebilirim

Manken değilim o halde yiyebilirim

Yedikleriniz sağlığınıza zarar vermedikten sonra, neden çikolatadan uzak kalasınız ki? Küçük keyiflerden mahrum bırakmayın kendinizi. Hayatınızı mankenlik yaparak kazanmadığınıza göre mükemmel vücut saplantısından kurtulun.

Birkaç yıl öncesine kadar doğru beslenme ile sağlığımız arasındaki güçlü bağın varlığına pek de inanmıyorduk. Ama şimdi durum çok farklı. Artık herkes birer dengeli beslenme uzmanı olma yolunda.

Mükemmelcilik burada da karşımıza dikiliyor. Dengeli beslenmeyi en iyi bilen kişiler, sizin- benim alışkanlıklarımıza dudak büküyorlar.

İşte size mükemmel beslenmeyen ama yemek yemeyi seven bir kişinin itirafları. Sanırız, onun açıklamaları birçoğunuza yabancı gelmeyecek:

Doğrusu, şu mükemmel beslenenlere acıyorum. O sofralardan uzak tutulan güzelim tatlılar, gözlerimin önünde dansediyor. Açlıktan karnı guruldayan bir mükemmelcinin yemek tabağının ortasında duran tenis topu büyüklüğündeki ne idüğü belirsiz yemekle nasıl tatmin olduğunu anlayamıyorum. Mükemmel beslenmeyi ilke edinmek uğruna, insan damak zevkinden vazgeçebilir mi? Tabii hastalık dönemlerinde, doktorun tavsiye ettiği şekilde beslenmek zorundayız. Ama sapasağlam bir kişinin hasta yemekleriyle yetinmesine anlam vermek güç.

Sadece sağlığım için vazgeçebilirim

Mükemmelciliği bu dereceye vardıranlara ben sadece acıyorum. Evet, sebzelerin kanserle savaştıkları biliniyor. Onların posa ve bol vitamin içerdiklerinin de farkındayız. Fakat nasıl insan sadece ilaçla yaşayamazsa, ilaç yerini alan sebzelerle yetinmek de mümkün değil.

Tabii doğru da değil.

Beslenme uzmanları da aslında bu sıkı disiplin yanlısı mükemmelcilerin meseleyi abarttıkları kanısındalar.

Dengeli beslenmeyi, kendinizi büyük sıkıntılara sokmadan, yemek yeme zevkinden yoksun kalmadan uygulayabilirsiniz.

Beslenme konusunda, abartılı bir tutum sergilemek yanlış. Ara sıra da olsa sevdiğiniz yemekleri, tatlıları tatmakla, dünyanın sonu gelmez. Ben şu dengeli beslenme reçetelerine pek fazla önem vermiyorum. Lezzetli yemeklerden bütünüyle vazgeçmem söz konusu değil. Ama sağlığımı da düşündüğüm için yemek konusunda dikkatli davranıyorum.

Yemek yemeyi sevmek doğru beslenme tutkunlarına ters gelebilir.

Fakat gerçekte bunun doğal karşılanması gerekir. Beslenme konusunda mükemmelcilik, hiç kimseye yarar sağlamıyor.

Seçtiğim kıyafetler iyi hissettiriyor

Bazı kadınların giyim zevkine hayran kalırsınız. Kendilerine yakışanı bulup seçmekte ustadırlar. Mükemmel stil yaratmak özel yetenek ister. Her kadının bu özel yetenneğe sahip olması gerektiğini düşünmek çok yanlış. Zamana ve zemine uyum sağlayan kıyafetleri giymek size mutluluk vermeyebilir.

Alışmadığınız türdeki kıyafetlerle kendinizi huzursuz hissedersiniz. O zaman da mükemmel bir stile sahip olmanın size hiçbir yararı dokunmaz. Aksine mükemmel giyim uğruna kendinizi sıkıntıya sokmuş olursunuz.

Giyimde mükemmellik gerçekten çok zor erişilen bir noktadır. Bunu başarsanız bile belirttiğimiz gibi yabancılık çektiğiniz bir kıyafet içinde kendinizi pranga mahkumu gibi hissedebilirsiniz. Mükemmel bir stiliniz olmasa da seçtiğiniz kıyafetlerle kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Mükemmeli bulamadığınız için kendinizi suçlamaz, aşağılık kompleksine kapılmazsanız, bir sorununuz kalmaz.

Mükemmellik kuralları, bir askeri okulun üniforma kuralları değildir. Yani kendinizi bunlara uymaya mecbur hissetmeyin.
Yayın tarihi: 28.07.2004
894
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.